Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Aleksandrowice

Aleksandrowice

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:48:26
Rok zrobienia zdjęcia: 1958
Kategoria: Aleksandrowice, Wspomnienie PRL-u, Wolny czas,
To okolica ulicy Rolniczej na skraju Aleksandrowic i Kamienicy, sielsko tu – anielsko, na szerokiej miedzy pomiędzy łanami owsa i innych zbóż pasą się krowy, tutaj też od zawsze najlepiej puszczało się latawce. Spójrzmy więc tylko, z jakim napięciem Klemens obserwuje latawiec, którego na chwilę użyczył Lidii – czy aby nie spadnie? – a tej ani w głowie mu go oddać! Z prawej strony skraj Lasku Wisielca, który swoim liściastym gąszczem pokrywa dosyć rozległą rozpadlinę, jakich więcej w okolicy bogatej w niewielkie cieki wodne, choćby na nieodległym Trocliku. Ale skąd niesamowita nazwa Lasu Wisielca? Pomiędzy ulicami Cieszyńską, Orzeszkowej, Czapajewa i przedłużeniem Michałowicza, tam gdzie teraz ogrody działkowe, od austriackich czasów do chwili likwidacji Koszar Piechoty, był plac ćwiczeń wojskowych ze strzelnicą, a po wojnie nawet torem przeszkód, na którym podoficerowie nieźle dawali w kość rekrutom! Przed wojną rozegrała się tu tragedia: jeden z rekrutów stał się obiektem prześladowań sadystycznego kaprala, w odruchu rozpaczy uciekł do najbliższego lasku i tam odebrał sobie życie…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Jak widać, blokowisko nie bez reszty zabrało Lasek Wisielca, ocalała jego najniższa część; zachodnim skrajem jego wiedzie ponad potoczkiem dróżka piesza w kierunku Hulanki, drugim skrajem przebiega dwupasmowa ulica Andersa, a za nią po ulicę Kossak-Szczuckiej – pozostałość ogrodów działkowych. Mamy więc zieleń, ale pozostało jej za mało, aby z tego można było urządzić dla mieszkańców blokowiska spokojny, odległy od arterii komunikacyjnych park z ławeczkami, zieleńcami, placami zabaw…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1958
Znalazłem jeszcze zdjęcie będące kontynuacją zdjęcia z ulicy Czapajewa: Waleria i Antoniną są już na wysokości gdzieś połowy Lasku Wisielca, skąd dobry widok na przebytą drogę wzdłuż Czapajewa i poniżej ogrodów działkowych tuż pod horyzontem, a później wzdłuż wznoszącego się ku górze, porastającego rozpadlinę za nimi Lasku. W miejscu gdzie widoczna jest większa altanka na południowym krańcu ogródków działkowych, przebiega obecnie dwupasmówka Gen. Władysława Andersa. Posuwająca się za siostrami para, to gospodarze niewidocznego tu domku wiejskiego, usytuowanego z lewej strony za drzewami w dolince; to dom widoczny na pierwszym zdjęciu, z latawcem. Gospodarze zaś dokonują tradycyjnego niedzielnego obchodu swoich ziemiopłodów, są już po mszy świętej i przebrali się ze swojej odzieży świątecznej w tą, którą używają na co dzień. Nie są chyba nadto zadowoleni z plonów: owies słabo wzeszedł – może trzeba było jednak obsiać lub obsadzić czymś innym, względnie zasiać inny gatunek – rozmyśla gospodarz. Tak, rolnik może odetchnąć dopiero wtedy, kiedy zboże znajdzie się wymłócone w komorze… A gospodyni? Ha – może to ta sama osoba, którą maleńkie jeszcze Malikówny zobaczyły kłócącą się z sąsiadką i w końcu wypinającą na nią goły … ? Tak, tak, na wsi przydarzają się jeszcze prawdziwe sensacje, tu życie nie jest takie monotonne jak u nas w mieście!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Aleksandrowice stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.042 s