Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Łowiecką do Wapienicy IV, status quo ante i post ante

Łowiecką do Wapienicy IV, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-12-16 15:35:30
Rok zrobienia zdjęcia: 1959
Kategoria: Kamienica, Wspomnienie PRL-u, Wolny czas,
Z czym kojarzyła się nasza Ojczyzna, Polska, wielkim Polakom? Wiemy, wiemy: Słowackiemu – z lotnymi w powietrzu bocianami, Wojciechowi Kossakowi – z ułanem pojącym wierzchowca, no i dziewczyną u studni, Wyspiańskiemu – z sercem dziewczęcym bijącym pod zakładką gorseta, zeszytą trochę przyciaśnie, a Mickiewiczowi – z tą poruszającą od dwóch stuleci Inwokacją… Dla mnie jednak Polska najbardziej kojarzy się z tym fragmentem krajobrazu ojczystego, który w bardzo młodym wieku udało mi się uchwycić obiektywnym okiem kamery i pokazać na tym oto zdjęciu: w słoneczny, skwarny dzień późnego lata, na zda się bezkresnych polach wapienickich, uznojonemu żniwiarzowi pomiędzy starym dębem a nami kładą się u stóp kolejne pokosy srebrzystego zboża, w głębi widać zboże już wcześniej zżęte ustawione w kopkach, niczym żołnierze na musztrze, na horyzoncie znajoma sylwetka Palenicy, za nią cień Błatni… A na pierwszym planie nieodmienny motyw malarski – dziewczyna, uśmiechnięta, lecz uśmiechem wskazującym, że żadna z niej kokietka czy latawica, bije od niej urok młodości i niewinności, z jej spojrzenia domyśleć się nawet można silnej już osobowości. Jest jeszcze i trzeci motyw krajobrazu ojczystego, o którym muszę wspomnieć: to ten skowronek na niebie! Co – nie widzisz go na zdjęciu? No to przymknij Miły Pasjonacie na chwilę oczy i wsłuchaj się usilnie, i jeżeli choć raz go w życiu słyszałeś – usłyszysz go znowu niezawodnie, zapewniam! „No, i co dalej?” – zdaje się pytać Lidia. Zachowajmy więc ten pejzaż, który w myśli odważyłem się określić „Pochwałą Polskości”, w pamięci i ruszmy za nią, aby zobaczyć, dokąd nas droga jeszcze zaprowadzi.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012
Tylko tło zdjęcia z Palenicą, no i ten samotny dąb, pozwalają rozpoznać to miejsce jako to, które uwiecznione zostało przed pięćdziesięciu pięciu laty! Budowa osiedla developerskiego aż się pali, nie będzie tu już miejsca dla żniwiarza, dziewczyny i skowronka, ani innych znamion krajobrazu ojczystego lat naszej młodości.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Czy ta bukoliczna do niedawna okolica, naprawdę zasłużyła na to, aby ustąpić miejsca temu osiedlu „wyllowemu”? Wiadomo: odralnianie przynosi wymierne korzyści wielu stronom: urzędnikom, właścicielom gruntów, developerom, budowlańcom, nabywcom; ale jakim kosztem społecznym? Czy zdeformowany krajobraz jest tą wartością, dla której najlepsi Rodacy gotowi byliby w czasach próby do samopoświęcenia, z wierności Ojczyźnie, łączącej się przecież z przywiązaniem do krajobrazu ojczystego?

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Tygiel Dodano: 2014-08-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1973
 Plan wskazuje granicę między Bielskiem-Białą i odrębną jeszcze Wapienicą. Ze wspomnianego w komentarzach rozporządzenia wynika, że zmiana zachodniej granicy Wapienicy na wschód, w styczniu 1969 r. (Dziennik Ustaw nr 45 z 1968 r. pozycja 328) dotyczyła „kwadratu” między ul. Cieszyńską a dzisiejszą Antyczną oraz połową lotniska, a rzeką Wapienicą. Przed zmianami ten obszar to były Aleksandrowice, potem Bielsko, a od 1951 Bielsko-Biała. Od stycznia 1969 aż do 1977 r. była to część gminy Wapienica. Tekst paragrafu 2 ustęp 2 brzmi:
„ Nowa granica Bielska-Białej i gromady Wapienica biegnie (...) do punktu zetknięcia się z dotychczasową granicą gromady Kamienica przy ul. Wapienickiej.” A ul. Wapienicka kończy się przy ul. Antycznej właśnie.
Zatem z treści wspomnianego wyżej rozporządzenia wynika, że tak przed jak i po zmianach w latach 60-tych ubiegłego stulecia, ul. Łowiecka stanowiła granicę między Kamienicą, a Wapienicą.
Ergo- pan Konrad miał i ma rację. Sfotografowany obszar to już Wapienica.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Tygiel Dodano: 2015-10-31
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
 Poranek rowerzysty. niestety ul. Łowiecka coraz bardziej się zabudowuje i nikną wspaniałe widoki Beskidów. Ale w zamian jest oświetlenie miejskie, skądinąd bardzo potrzebne. 
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica, Łowiecka stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.193 s