Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Cygański Las II, Polana Studzienek, status quo ante i post ante

Cygański Las II, Polana Studzienek, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:37:52
Rok zrobienia zdjęcia: 1959
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Góry w mieście,
Mówiąc otwarcie: nie lubię jakoś powojennego „nowotworu” nazewniczego „Studzienki”, zawsze wystarczała mi tradycyjna nazwa „Źródełko Żelaziste”, odpowiednik „Erzbrünnel“ względnie „Erzbründel“ – stosowanych zamiennie za austriackich czasów. To od zawsze ulubiony, najbliższy spacer do Cygańskiego Lasu, było tam wszystko, czego dzieci potrzebują: las, strumyczek, dwa źródełka, serpentyna „Kinderklimczoku” nad nami, jaszczurki uganiające się po starych pniach drzew, no i wielka, naprawdę wielka swoboda: tam było nam wolno dosłownie wszystko! Po wojnie uszczęśliwiono Bielszczan na tej polanie dodatkowo skocznią narciarską – nie nadającą się do skoków i koszmarną murowano-blaszaną wiatą, obu na szczęście z tego punktu niewidocznych!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
No i spójrz: wreszcie brak mi podstaw do malkontenckiego lamentu, nic się nie zmieniło na gorsze, nawet drzewa nie straciły swej urody, w głębi na krawędziach mostu nad potokiem – zamiast rustykalnych poręczy – murki kamienne – i tyle! Gdybyśmy jednak weszli na polanę, spostrzegliśmy zasadnicze zmiany: zniknęła powiększona skocznia, a zeskok całkowicie już porósł trawą, przybyły kulturalne stoliki z ławkami; a więc byczo jest – tyle że ta wiata niestety nadal straszy, brudna i popstrzona.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
A po wykonaniu przez nas figury: „w tył zwrot!” – ujrzymy ciekawe rozwidlenie dróg: z lewej Aleja Ambrozy`ego, z prawej Nowa Droga, którą przybyliśmy od strony dawnego przystanku tramwajowego „Cygański Las”. W tym rozwidleniu przed wojną zbudowano szykowną, drewnianą wiatę przeciwdeszczową, która przetrwała okupację i pierwsze lata PRL-u, zanim z braku konserwacji uległa samozagładzie. Zapytasz Miły Pasjonacie: a skąd ta nazwa Alei Ambrozy`ego? To od Carla Ambrozy (1841…1887), austrowęgierskiego wykładowcy licealnego, później dyrektora Szkoły Realnej, który stając się bielskim patriotą lokalnym, założył Stowarzyszenie Upiększania Miasta! No i zajął się zwłaszcza mocno naonczas zaniedbanym Lasem Cygańskim, utworzono tam porządnie utwardzone ścieżki turystyczne, między innymi Aleję Westchnień (Säufzerallee) na Błonia (Emmenhof) i Aleję Brzozową (Birkenallee) do Zacisza Fryderyka (Friedrichsruhe). Z tej ostatniej odnoga prowadziła do Studzienek właśnie i to jest ta do dziś tak nazywana Aleja Ambrożego (winno być: Ambrozy`ego!). Przy ścieżkach zbudowano wygodne ławki i ustawiono kosze na śmieci, w kilku miejscach postawiono altany przeciwdeszczowe, no i oznakowano wszystkie ścieżki turystyczne; a wszystko to było doglądane i konserwowane z środków miejskich! Przydałby się nam i dziś taki Ambrozy…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Cygański Las, Polana Studzienek stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.067 s