Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Aleksandrowice IV, nierozpoznana ulica, status quo ante i post ante

Aleksandrowice IV, nierozpoznana ulica, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:36:28
Rok zrobienia zdjęcia: 1958
Kategoria: Aleksandrowice, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
To, że to zdjęcie zrobiłem Walerii podczas spaceru niedzielnego na ulicy Konopnickiej, było od początku jasne, ze względu na widok z góry na Ewangelicki Kościół Świętego Jana Chrzciciela na tle Wzgórza Starobielskiego, czyli Trzech Lipek; ponadto – pasowało mi ono do klimatu tej ulicy. Ale co to za ulica poprzeczna, prowadząca obok wielkiej łąki czy nawet ścierniska po jej strony zachodniej i z zanurzonymi w sadach domkami jednorodzinnymi po drugiej stronie, której to skrzyżowanie z ulicą Konopnickiej – niestety nie zostało objęte zdjęciem? Narzuca się Emilii Plater, jako najbliższej opadającej w dół w kierunku ulicy Piastowskiej, przy której wtedy nie było jeszcze Szkoły Harcerskiej i Pogotowia, następna jest Grodeckiego o luźnej bardzo zabudowie, ostatnia zaś przed Rondem na Hulance – krótka dosyć Grodzka. Piastowską jako miejsce tego spaceru można wykluczyć: przecież na jej północnym poboczu znajdowało się już od 1951 roku torowisko tramwajowe!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Sprawdzenie przebiegu Emilii Plater pozwala ją wykluczyć: z ewentualnego miejsca zrobienia zdjęcia, z powodu garbu terenowego nie jest widoczny opadający ku Staremu Bielsku odcinek ulicy, z domkami jednorodzinnymi zanurzonymi w sadach po jej wschodniej stronie, tym bardziej Kościół Św. Jana Chrzciciela! Zaś w miejscu gdzie stoi pierwszy widoczny domek, znajduje się obecnie wielki zieleniec usytuowanego w głębi kompleksu Pogotowia Ratunkowego i Kolumny Transportu Sanitarnego; nie było więc nawet potrzeby jego ewentualnego wyburzenia.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Także gęsto teraz zabudowana małymi domkami jednorodzinnymi ulica Grodeckiego nie wchodzi w grę, pozostaje więc tylko ulica Grodzka. Na jej zbiegu z ulicą Konopnickiej znajdują się dwie wielkie wille: po zachodniej całkiem nowa, przesłaniająca spojrzenie w kierunku Kościoła Św. Jana Chrzciciela, po wschodniej przedwojenna, nie jest to jednak niestety ta, którą widzimy na zdjęciu z Walerią! Ale niżej jest druga willa i ta okazuje się być wreszcie tą ze zdjęcia, na szczęście przebudową jej została objęta część niewidoczna na zdjęciu, czyli północna… Po zejściu do wylotu Grodzkiej na Piastowską poznajemy, dlaczego niewidoczny jest Kościół z jego wysoką wieżą: przesłaniają go zarówno wysoko wyrośnięte drzewa wokół zabudowań, jak i wysokie blokowisko nowej części osiedla Piastowskiego. Zaś przedwojenna willa na rogu Konopnickiej – Grodzkiej, po prostu znalazła się przy fotografowaniu poza kadrem, co wraz z pozostałymi zmianami: nowa willa i zmieniony przebieg wpadającej do Ronda Hulanka ulicy Konopnickiej, każdego wprowadziło by w błąd. Poprawny opis zdjęcia winien więc brzmieć: „Widok z ulicy Konopnickiej na Grodzką”… O choinka: zapomniałbym podać sprawcę moich poszukiwań akurat na tej niepozornej ulicy Grodzkiej! Któżby inny, aniżeli znany wszystkim na "Beskidii" - "korzeniowski", mój kochany Brat, który mimo kurowania odniesionej podczas skoku spadochronowego, na szczęście nie tak znowu groźnej kontuzji, nakierował mnie telefonicznie z Niemiec! Rychłego powrotu do skoków życzmy mu!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Na tej aksjonometrii z witryny targeo.pl pokazano kierunki na Kościół Św. Jana Chrzciciela ze skrzyżowań ulicy Konopnickiej: 1. z ul. Emilii Plater, 2. z ul. Grodzką. W obu przypadkach widok przesłania wysokie blokowisko nowej części Osiedla Piastowskiego, no i wysokie drzewa.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Aleksandrowice, Konopnickiej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.049 s