Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > „Krzywy Mostek” z targowiskiem miejskim, status quo ante i post ante

„Krzywy Mostek” z targowiskiem miejskim, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:35:50
Rok zrobienia zdjęcia: 1958
Kategoria: Ulicówka, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Trudno byłoby uznać ten widok za specjalnie budujący, gdyby nie po lewej urocza willa Hugo Nitsch`a, obecnie dentysty Micherdzińskiego, na zbiegu ulicy Cieszyńskiej i Kozielec (obecnie Lompy), punktu noszącego z dawien dawna nazwę „Krzywy Mostek” – pochodzącej od „Krumme Brücke”! No i gdyby nie w tle ta monumentalna, 61-metrowa campanilla u Świętego Mikołaja, zbudowana za Proboszcza Josepha Bulowskiego, podczas rozbudowy świątyni wg projektu wiedeńczyka Leopolda Bauera, w latach 1908…1910. Wysoka, poczwórna latarnia elektryczna z prawej, jest podobnie jak stojąca do niedawna na Rynku, jedną z nielicznych w naszym Mieście zainstalowanych przed wojną, gdzie długo jeszcze dominowało uliczne oświetlenie gazowe. Jest już po godzinach targowych, stąd niewiele tu wskazuje na obecność targowiska po prawej stronie ogrodzenia ogrodu Micherdzińskiego z elementów betonowych!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1958
Na następnym, bardziej w kierunku południowym ujęciu, widoczna jest w całej „krasie” północna część targowiska, podczas opuszczania go przez ostatnich gospodarzy lub może handlowców, którzy wystawili tu na sprzedaż swoje towary, ziemiopłody i nabiał. Nieliczne stragany są już opuszczone i pozamykane, w głębi samotna gospodyni usiłuje jeszcze przekonać do rozstawionego na podłożu towaru dwie panie… Za targowiskiem widoczne budynki – od prawej: szkolny SS Notre Dame, Zasadnicza Szkoła Zawodowa – była Zennerbergschule, budynek mieszkalny przy Schodowej i Klasztor SS Notre Dame. A dwaj księża podążający spiesznym krokiem w górę Kozielca – kto to może być? Sądząc z sylwetki (i tuszy) – ten pierwszy to może Ksiądz Józef Polaczek (1893...1969), człowiek bardzo równy i do tego dowcipny, jeden z moich wspaniałych katechetów.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-08-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Gdyby nie w tle ta sama Katedra i z lewej zarys budynków Braci Nitsch – nie ta sama okolica! Na szczęście bujne listowie drzew litościwie przesłania koszmarnie podupadłą fasadę i dach willi, objętej po wojnie przez dentystę Micherdzińskiego, a także pozostałych budynków widocznych w tle na obu zdjęciach archiwalnych. Nie przeszkadza natomiast podziwiać nowych rustykalnych zadaszeń nad eleganckimi, nowiutkimi straganami, czekającymi na oficjalną inaugurację targowiska. Szykuje się niezła feta, pewnie przecinanie wstęgi, może nawet jakieś toasty? Tylko wskazana będzie uwaga z fotodokumentowaniem: nie daj Bóg – aby Pani/Pan Fotograf w pośpiechu uchwycili byłą Willę Hugo Nitsch`a i zepsuli Ratuszowi dobry nastrój!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
"Krzywy Mostek", targowisko miejskie stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.038 s