Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Witaj na Równicy! IV Status quo ante i post ante

Witaj na Równicy! IV Status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:57:15
Rok zrobienia zdjęcia: 1960
Kategoria: Ustroń, Wspomnienie PRL-u, Góry w mieście,
To już nie Równica, tylko ta malownicza, wypatrywana przez Alicję Orłowa, z jej ujmującymi widokami pasma Czantorii i Soszowa. Nie dla nużącej drogi, wiodącej od Równicy przeważnie przez lasy mieszane, z rzadkimi tylko punktami widokowymi, ścieżką naprzemian kamienistą i błotnistą, się tu wędruje, tylko dla tego jednego jedynego, porażającego powietrznością i urodą widoku! To zadziwiające, z jaką łatwością Alicja, ta urodzona w Warszawie i mieszkająca najczęściej w środowisku miejskim dziewczyna, w którym nie była kultywowana turystyka górska, poruszała się po górach, i to nie tylko po łagodnym – jak już wiemy „powstałym z uśmiechu Stwórcy” Beskidzie Śląskim, ale także Wysokim, a nawet po Tatrach Zdarzało się, że strome stoki na których ja „pękałem” (co prawda – objuczony plecakiem!) – ona potrafiła pokonywać śpiewająco, niemal biegiem! Zdjęcie wykonane samowyzwalaczem ze statywu imadełkowego.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Kiedy dla zrobienia zdjęcia replikującego, wybrałem się tam po pięćdziesięciu czterech latach ponownie z Równicy (na którą dla wygody przybyłem autem), to po wejściu na łąkę grzbietową Orłowej – straciłem orientację: nie tylko że nie ma drewnianego płotka odgradzającego pastwisko na hali poniżej, ale i nie ma samej hali, wszystko zarośnięte wysokimi trawami muraw bliźniczkowych i chaszczami, horyzont przesłaniają wyrośnięte drzewa iglaste, poprzez które z trudem widoczny jest zarys pasma górskiego na horyzoncie. Zwyciężyła dzika przyroda, co ochroniarza przyrody powinno cieszyć, ale… No cóż, nie będę się powtarzał, czasy jakie nadeszły, nie są dla ludzi w moim wieku. Może więc i dobrze, że Alicja nie mogła mi towarzyszyć, skoro widoku dla którego przeszłaby tak długą i nużącą drogę, już nie ma. Zdjęcie zrobione samowyzwalaczem, z ciężkiego statywu trójnożnego.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ustroń, Orłowa stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.11 s