Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Cygański Las III, Końcowy Przystanek Tramwajowy, status quo ante i post ante

Cygański Las III, Końcowy Przystanek Tramwajowy, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:27:03
Rok zrobienia zdjęcia: 1960/61
Kategoria: Dzielnice, Wspomnienie PRL-u, Góry w mieście,
To niezbyt efektowne zdjęcie zimowe zamieściłem na „Beskidii” z myślą upamiętnienia bezpowrotnie minionego, ważnego fragmentu rzeczywistości naszego Miasta lat 1895…1971: kolejki elektrycznej Dworzec Kolejowy – Cygański Las, czyli tramwaju, zwanego pieszczotliwie „tramwajką”, a nawet „bimbelają”! Fotografia z przełomu 1960/61 nie pokazuje niestety dawno już wycofanych z eksploatacji wozów Kummer i Brown-Boveri, stosowanych za Austrii, Polski przedwojennej, okupacji i długo jeszcze po wojnie, z którymi wiążą się najmilsze, ale i najtragiczniejsze wspomnienia. Najmilsze: niedzielne wyjazdy do Cygańskiego Lasu i tamtejszego kąpieliska, najtragiczniejsze: aresztowany przez Gestapo Ojciec, został z naszej ulicy Kościuszki przewieziony właśnie tramwajem na Plac Żwirki i stąd doprowadzony do aresztu policyjnego na Rynku… Na zdjęciu widzimy Alicję wychodzącą przez obowiązujące przejście – w drodze do domu aż w Olszówce Górnej!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Co się zmieniło? Ano – mamy lato, zamiast napisu zakazującego wchodzenia od strony lasu na przystanek tramwajowy, mamy reklamę zapraszającą do lokalu w byłej remizie i spis serwowanych w nim dań, no i jeszcze ta maleńka zmiana: zamiast tramwajki – czerwony autobus MZK, a Spacerowiczka i fotograf „szpanują” – bestyja, kijkami Nordic Walking!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2016-10-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
 Pięknieje nam, ten ukochany Cygański Las  ...
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Cygański Las - Przystanek Tramwajowy stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.046 s