Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Cieszyńska Nr 56, 58, 60, status quo ante i post ante

Ulica Cieszyńska Nr 56, 58, 60, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:25:53
Rok zrobienia zdjęcia: 1961
Kategoria: Ulicówka, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
O ile ulica Sobieskiego słynęła na Górnym Przedmieściu z siedzib tkaczy z ich warsztatami, to równoległa ulica Cieszyńska, dawna Cesarska – a właściwie Kaiserstrasse, była przede wszystkim ulicą przelotową, łączącą Cieszyn – a zatem i Wiedeń z Krakowem i Lwowem, no i siedzibą najróżnorodniejszych manufaktur i zakładów rzemieślniczych: ślusarskich, szewskich, mydlarskich, kaflarskich, fryzjerskich, a także włókienniczych. Tak było za prześwietnej „Austrii”, przed wojną, i jeszcze za pierwszych lat powojennych – aż do nastania czasów Hilarego Minca z jego bitwą o handel i rzemiosło oraz domiarami, którymi wykończono całą (niemal!) prywatną inicjatywę. W widocznych z prawej strony parterowych, co najwyżej z mieszkalnym poddaszem kamieniczkach, mieszkali zacni, skromni mieszczanie, wspomniani rzemieślnicy i sklepikarze, a także robotnicy – zazwyczaj tak zwana arystokracja robotnicza, czyli robotnicy o najwyższych kwalifikacjach. Tutaj też częściej niż gdzie indziej w dawnym Bielitz, usłyszeć było można język polski, a to za sprawą napływowej ludności wiejskiej, łatwo rozpoznawalnej po jej strojach. Z pewnością nie dotyczy to jednak Alicji, spacerującej z Tomkiem w wózeczku w kierunku Aleksandrowic, po dobrze utrzymanym chodniku, oddzielonym od jezdni strzyżoną rabatką trawiastą (kiedyś nawet kwietną!), pod pielęgnowanym szpalerem akacji i klonów… Tak było, naprawdę!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Zamiast porządnych płyt chodnikowych – łatany byle jak asfalt, zamiast rabatek – miejsce pod samochody ustawiony jeden obok drugiego – no bo parkingów czy garaży wielopoziomowych w naszej dzielnicy żadnych, na szczęście pozostały choć jeszcze te wyrośnięte teraz już drzewa. Parterowe, sprywatyzowane domki wzbogaciły się o nowiutkie poddasza mieszkalne i użytkowe, a dowodem wkroczenia i tu nowoczesności, są powszechne już okna zespolone i nierzadkie anteny satelitarne. O dziwo: niezauważalne są wszechobecne np. na starówce pustostany!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Ukłonem w stronę uszanowania przez Ratusz tradycji, są częste w starszych dzielnicach, porządne dwujęzyczne tabliczki informacyjne, na których uwidoczniono historyczny wygląd obiektu lub fragmentu dzielnicy, wraz z lakonicznym opisem. Oficjele ratuszowi trafnie rozstrzygnęli dylemat językowy, zakładając, że przyjezdni nostalgicy austro-niemieccy dobrze znają język angielski…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ulica Cieszyńska Nr 56, 58, ... stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.087 s