Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Olszówka Górna I, ul. Karbowa

Olszówka Górna I, ul. Karbowa

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:23:24
Rok zrobienia zdjęcia: 1961
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Panorama miasta,
Pola, pola, uprawy, zagajniki, a gdzieś pod horyzontem nasze Miasto: od „miniosiedla” Złote Łany i Elektrociepłowni, po aleksandrowickie osiedla łańcuszkowe domków jednorodzinnych i Wzgórze Starobielskie, czyli Trzy Lipki. Z wzajemnego usytuowania obiektów i szwankującej (niestety!) pamięci wynika, że znajdujemy się na … obecnej ulicy Karbowej i po lewej ręce mamy, co prawda zdewastowany, ale wciąż jeszcze istniejący Niemiecki Cmentarz Wojskowy. To jeden z ulubionych letnich spacerów Alicji z maleńkim Tomkiem w wózeczku: cisza, spokój, świeże powietrze, rozległe widoki z sielskiego otoczenia na odległe Miasto, z dominującym tu gdzieś od 1955 roku, studwudziestometrowym kominem Elektrociepłowni. Dymu z tego komina co prawda nie powinno być żadnego, bo przecież te wspaniałe elektrofiltry, którymi zachłystywała się się pełna zachwytu ówczesna prasa…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-27
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Ledwo upłynęło pięćdziesiąt trzy lat – no i proszę: wreszcie koniec tej sielsko-anielskiej monotonii! Karbowa wydoroślała i dzięki funduszom europejskim stała się normalną ulicą z porządnymi chodnikami, „przyozdobiona” jest solidnymi słupami napowietrznej, elektrycznej linii przesyłowej, z prawej widzimy zagon przerośniętej murawy bliźniczkowej, dalej za „gustownymi” zaroślami modernistyczna zabudowa Hotelu „Dębowiec”, no i wreszcie na lewym skraju sławetna obła Hala Widowiskowo-Sportowa, która zapewne wkrótce zmieni nazwę na Widowiskowo-Wystawienniczą, bo choć wyposażona jest w urządzenia sztucznego lodowiska – jest ono i latem i zimą nieczynne… A czy zostało coś ze starego widoku? A jakże, co prawda z lewej za Halą widzimy betonową pustynię blokowisk, za to z prawej, za budynkiem hotelowym dostrzeżemy kominy Elektrociepłowni: znany nam już studwudziestometrowy z 1955 roku i po jego prawej najwyższy w B-B obiekt: stusześćdziesięciometrowy komin z 1973 roku! Przyjrzyj mu się uważnie Miły Pasjonacie i zachowaj w pamięci: za dwa lata już go nie ujrzysz, Dyrekcja Spółki „Tauron–Ciepło” zamierza go – po zakończonej modernizacji Elektrociepłowni, rozebrać! No chyba, że obecni bielscy decydenci nie pójdą w ślady niesławnych burzycieli zabytkowej Wieży Śrutowej Rudolfa Nerlicha przy ulicy Batorego i wykorzystają go na … najwyższą chyba w Polsce wieżę widokową?
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Olszówka Górna, ul. Karbowa stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.557 s