Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Olszówka Górna III, ul. Brygadzistów

Olszówka Górna III, ul. Brygadzistów

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:21:32
Rok zrobienia zdjęcia: 1961
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Góry w mieście,
Na tym zdjęciu zrobionym z ulicy Brygadzistów, zobaczyć możemy jakby przedłużenie poprzedniej panoramy krajobrazowej widzianej z ulicy Karbowej – w kierunku wschodnim, a więc łańcucha górskiego Beskidu Małego. Jest to wznoszący się łagodnie od Lipnika masyw Groniczków ze szczytem Gaiki (816 m), opadający w kierunku Przełęczy Przegibek (663 m) – przesłoniętej w tym ujęciu przez wysuniętą mocno w naszym kierunku Łysą (660 m) i dalej na południe w stronę leżących poza zdjęciem najwyższych szczytów: Magurki (909 m) i Czupla (933 m). I choć z wymienionych szczytów tylko Łysa objęta jest granicami naszego Dwumiasta, to ze względu na swą bliskość i łatwą dostępność, wszystkie one były od zawsze, to jest od czasów austriackich, ulubionym spacerem mieszczan i przyjezdnych turystów, tak więc śmiało możemy także i to pasmo nazwać naszym Beskidem Domowym. Bliżej nas widzimy bezmiar łąk rozciągających się pomiędzy ulicami Brygadzistów i Olszówki aż po gęsty drzewostan porastający okolice ulicy Młodzieżowej, pośrodku jeden tylko mało imponujący domek; dalej aż po horyzont niezbyt intensywna zabudowa miejska, zupełny brak blokowisk i kominów fabrycznych, za to dużo zieleni! A że jakikolwiek ruch uliczny jest tu niezauważalny, dobry to spacer dla Alicji z Tomkiem w wózeczku, w kierunku Strażnicy OSP z kultowym przystankiem autobusowym i dalej – urokliwej Willi Furka (Räuberbaude) i takiejże sielskiej – z dziada pradziada siedziby Janka Piescha, znanego sportowca, na południowym zboczu Dębowca, w końcu Dolnej Stacji Kolejki Linowej.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-10-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
No i mamy je – to imponujące Rondo imienia Generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, legionisty walczącego z Rosją Sowiecką w Wojnie 1920 roku i z Niemcami we wrześniu 1939, dowódcy „Kedywu” Armii Krajowej, Zastępcy Komendanta Głównego AK, aresztowanego przez NKWD i zesłanego, a po powrocie do Polski – przez UB, skazanego przez krzywoprzysiężny sąd PRL-owski i powieszonego na warszawskim Mokotowie w dniu 24.03.1953 roku… Czy w tym miejscu stanie kiedyś Jego pomnik? Pochylmy więc choć głowę przejeżdżając tamtędy lub przechodząc, tyle tylko nam pozostało… Zdjęcie rozmyślnie zrobiłem tak, aby można było zobaczyć przynajmniej część tego Ronda, no i bardziej rozciągniętą w kierunku południowym panoramę Beskidu Małego, aż po Magurkę.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Olszówka Górna, ul. Brygadzistów/Armii Krajowej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.082 s