Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Lenina Nr 11, Pawilon Plastyków; status quo ante i post ante

Ulica Lenina Nr 11, Pawilon Plastyków; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:17:25
Rok zrobienia zdjęcia: 1960
Kategoria: Ulicówka, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Mamy późne lato roku 1960 i Pawilon Wystawowy Plastyków z modną kawiarnią nie budzi już takiej sensacji, jak w chwili kiedy rozpoczęto jego budowę na miejscu, gdzie stała synagoga, zwykle zwana bóżnicą, którą dziesięć dni po zajęciu Bielska przez Wehrmacht spalili miejscowi Niemcy, a w 1940 roku rozebrali ruiny i urządzili w tym miejscu zbiornik przeciwpożarowy. Po tym, gdy w wypalonym budynku sąsiedniego żydowskiego Domu Kultury im. Bialika i mykwy, po remoncie urządzono w latach pięćdziesiątych Teatr Lalek „Banialuka”, pryzma gruzu ze zbiornikiem wodnym na tyle już raziły w niezniszczonym wojną mieście, że władze miejskie podjęły wreszcie decyzję zabudowania tego pryncypialnego miejsca tanim, ale pożytecznym obiektem, z myślą o tutejszym prężnym środowisku plastycznym. Słonecznym niedzielnym popołudniem Alicja prowadzi z Dworca Kolejowego znajomą Dorę z córką, które przyjechały z Katowic zwiedzić nasze góry; wszystkie są rozluźnione i uradowane czekającymi je przygodami. Proszę też zwrócić uwagę na następną bielską nowość: na nie tak dawno ustawionych wysokich latarniach elektrycznych, zainstalowano świetlówki, nocą coś pięknego!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-10-16
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Na pierwszy rzut oka, największa zmiana po upływie ponad półwiecza nie dotyczy budynku Pawilonu, ale zintensyfikowanego ruchu ulicznego: tego podwójnego sznura limuzyn, które po uzyskaniu zielonego światła na Wzgórzu, pędzą w kierunku Dworca PKP i dalej, na północ do Katowic lub na zachód do Cieszyna, i dalej do Europy, bez wiz i paszportów… Inny Świat! Późnej dopiero zauważymy rozrośnięcie parterowego do niedawna Pawilonu wzwyż o jedno piętro – na którym wielka sala wystawienniczo-widowiskowa, no i od strony ulicy Sienkiewicza – o drugie piętro z częścią administracyjną i zapleczem; nadbudowę zakończono w znamiennym roku 1989, a więc w okresie Wyborów Czerwcowych! Za Pawilonem widać narożny historyzujący budynek notariusza Michla z hełmem w postaci wieżyczki i dalej drzewa ogrodu przed willą wielkiego przedsiębiorcy Theodora Sixta – dobroczyńcy naszego Miasta, a przy ulicy Sienkiewicza fragment gmachu byłego Gimnazjum i Gminy Żydowskiej, obecnie Wydziały Cywilne i Rodzinny bielskiego Sądu Rejonowego. Wszystkie te budynki w tym zamożnym kwartale żydowskim, były projektu i wykonania żydowskiego budowniczego Karla Korna z przełomu wieków XIX/XX – tak więc były rówieśnikami pierwszego na ziemiach polskich – wraz ze Lwowem, bielskiego tramwaju elektrycznego! Mówiąc zaś o Karlu Kornie: to ten sam, wielce zasłużony dla wspaniałego rozwoju Miasta budowniczy Korn, którego grób na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Cieszyńskiej Nr 92, niedawno został – o wstydzie, zbezczeszczony ręką współczesnego, anonimowego troglodyty…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Pawilon Plastyków, Lenina Nr 11 stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.047 s