Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Przystanek tramwajowy „Park” („Batorego”?); status quo ante i post ante

Przystanek tramwajowy „Park” („Batorego”?); status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-11-04 07:44:28
Rok zrobienia zdjęcia: 1959
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Komunikacja,
Wcale nie tak łatwo przyszło mi ustalenie lokalizacji tego przystanku: konieczne były wizje lokalne w Cygańskim Lesie i konsultacje u mojego niezawodnego Brata Alfreda, o tajemniczym niku „korzeniowski”. Przecież cosik ta ulica za wąska na Partyzantów, ponadto niewidoczne są szyny i trakcja elektryczna dla mijanki jaka tam była, drzewostan z prawej i prowadzone roboty ziemne pasują do Cygańskiego, podobnie jak pozująca do zdjęcia żeńska grupa turystyczna BFOD „Befado”… Sprawę przesądził parterowy budynek z oknami o łukowym nadprożu, widoczny z lewej za tramwajem, który wrył się w pamięć, pomimo że uległ zagładzie przed czterdziestu laty wraz z większością budynków zachodniej strony ulicy Partyzantów aż po Granicę Miasta: Restauracji Pawlety, warsztatu szewskiego Bochenka, sklepu towarów kolonialnych Pieczki, piekarni Graubnera, no i właśnie budynku którego fragment uwieczniony został na tym zdjęciu: siedziby miejskich służb komunalnych, takich jak np. wodomistrz, zmiatacze ulic, elektrycy, itd. Pomieszkiwali tam także miejscy fachowcy, np. rodzina mojego okupacyjnego kolegi szkolnego Hessa, a może Bathelta? Jeszcze słowo o grupie turystycznej: gdzieś po sławetnym Październiku`56 wytworzył się klimat sprzyjający działalności niepolitycznej, m. innymi turystycznej, no i widoczny na zdjęciu szczupły młody pan w okularach, Główny Księgowy Ludwik Żeleźnik, zapalony turysta górski, utworzył koło turystyczne, umundurował je w jednolite dresy i jedwabne czerwone w białe kropki apaszki, a na lewym rękawie przyszyliśmy sobie plakietkę z naszą nazwą: „Muchomorki”! Uczestniczyliśmy we wszystkich chyba rajdach górskich organizowanych przez bielski Oddział PTTK, także w emocjonujących nocnych, później narciarskich, nawet w spływach kajakowych… Niestety, z widocznych tu dziewcząt zapamiętałem nazwiska tylko czterech, od lewej: 2. Zosia Sromek, 3. Lidka Witkowska, 4. Tereska Zatoń, 7. Hilda Warchoł… Może pozostałe się odezwą? A gdzie nasi chłopcy? Sam chciałbym wiedzieć… Zapyta jeszcze ktoś: co to za „szachownica” na wagonie motorowym? Wg Alfreda: informacja, że w ślad za tym składem podąża drugi skład tramwajowy i motorniczy muszą na mijankach uważać!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Poza wyrośniętymi kasztanami, nic tu nie przypomina obrazu lat pięćdziesiątych… Rozbudowana sukcesywnie na pełną dwupasmówkę ulica Partyzantów, zabrała wschodnią część terenu na którym kiedyś stał budynek służb komunalnych, zaś część zachodnią okazała stacja napraw silników wysokoprężnych „ALWI” ze sklepem wyrobów F-y Bosch; w głębi poprzez drzewostan Alej Blichowych prześwieca Pawilon kortów i lodowiska. Z prawej przyzwoite zadaszenie dla oczekujących na autobus którejś z biegnących tu licznych linii: do Kamienicy, Cygańskiego Lasu, pod Szyndzielnię, do Wilkowic; za nim w tle wciąż jeszcze widoczny niższy, 120-metrowy komin Elektrociepłowni…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Przystanek tramwajowy "Park" ("Batorego"?) stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.039 s