Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Nieznany przystanek komunikacji miejskiej? zamiejskiej?; status quo ante

Nieznany przystanek komunikacji miejskiej? zamiejskiej?; status quo ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-11-06 07:30:55
Rok zrobienia zdjęcia: 1963
Kategoria: Portrety mieszkańców, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Gdzie to może być – Miły Pasjonacie „Beskidii”? Krajobraz charakterystyczny dla naszego Dwumiasta, jakby skwerek – rachityczne drzewo i za krawężnikiem rabatka z kwiatami, gablota z programem trzech kin: w „Wandzie” przebój wg Hemingwaya „Pożegnanie z bronią” (z Rockiem Hudsonem, Jennifer Jones i nawet Vittorio de Sicą!), w „Apollo” puchy - premiera Petelskich „Czarne skrzydła”, szkoda tylko, że nie dowiemy się już, co grali w Kinie „Rialto”, na ławkach powojennego typu przesiadują ludzie – wśród nich znany nam już ze zdjęcia z latawcem w Aleksandrowicach Klemens, teraz już stateczny, bo 16-letni elegancki młodzieniec, obok niego siedzi trzyletni Tomeczek w beretce na jasnej główce, a obok stoi Alicja z naszą małą sąsiadką Małgosią. Może w rozwiązaniu zagadki pomocna będzie piętrowa, akurat odnawiana kamienica w tle? Miałaby się zaś zagadka okazać za trudna – zapraszam do następnego zdjęcia archiwalnego.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Być może dla rozwiązania zagadki pomocne okaże się to zdjęcie w zmienionym ujęciu, pokazujące poza wspomnianym piętrowym, przyległy okazały, przynajmniej dwupiętrowy budynek o wystroju secesyjnym z rzadko spotykanymi w B-B oknami o nadprożu w zarysie półkola na pierwszym piętrze. Widać teraz także stojący nieco dalej, z prawej typowy kiosk „Ruchu” oraz przebiegającą pod wspomnianymi kamienicami ulicę. Znaczniejsza liczba osób siedzących na ławce i stojących, jakby na coś czekających – wskazuje, że chodzić może o środek komunikacji (tramwaj, autobus, taksówka!), a ośrodkiem ich zainteresowania wydaje się być osoba młodego fotografa!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2014-11-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2011
 To samo  2011 r.

fot. alfred korzeniowski, Bornheim

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Tak to teraz wygląda, po ponad półwieczu, skwerek pochłonął parking – na zdjęciu niewidoczny, przystanku żadnego tu już nie ma – tramwajowy zniknął wraz ze zlikwidowaną w 1971 roku linią Nr 1, a autobusowy w kierunku Dworca przeniesiony został na początkowy odcinek ulicy Partyzantów. Secesyjna kamienica (Nr 12) okazała się być aż trzypiętrowa i do tego narożna, podobnie jak sąsiednia piętrowa (Nr 11) niemiłosiernie okopcona w wyniku wzmożonego ruchu samochodowego, a ogromny tabloid reklamy samochodu „infiniti Q50 2.0 Turbo” (cena – drobiażdżek: 151 500.-!) nie był niestety w stanie ukryć zwyczajowych w naszym mieście ubytków tynku. Oszklone drzwi wejściowe w narożniku pod secesyjnym wykuszem – prowadziły przed wojną do pierwszego w Bielsku Konsumu Robotniczego, którego członkowie mieli znaczne zniżki na zakup sprzedawanych tam towarów spożywczych; współorganizatorem był, podobnie jak Domu Robotniczego na Placu Blichowem … nasz Dziadek Józef.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Głowa do góry: dla każdego coś się znajdzie, nie musi być zaraz nówka „Q50 Turbo”, może też być coś z drugiej ręki, tak jak te, pędzące przez Plac Żwirki i Wigury w kierunku południowym limuzyny!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Nieznany przystanek komunikacji miejskiej? zamiejskiej? stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.04 s