Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Olszówka Górna IV, Olszówki Nr 89; stara stodoła; status quo ante i post ante

Olszówka Górna IV, Olszówki Nr 89; stara stodoła; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-11-09 19:46:53
Rok zrobienia zdjęcia: 1960
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Nie dla tego serdecznego przywitania się przyjaciółek młodych lat, któremu przygląda się niewiele młodsza sąsiadka, z charakterystyczną oznaką uczniowską tamtych czasów: tarczą szkolną na lewym rękawie, poważyłem się zamieścić to zdjęcie na „Beskidii”, lecz dla tej unikalnej już dziś, a kiedyś tak częstej w Kamienicy i tu – w Olszówce Górnej, starej przydrożnej stodoły! Nie wydaje się ona być majstersztykiem profesjonalnej sztuki ciesielskiej, choć jak widać – jest przestronna, przynajmniej 4-segmentowa: oprócz gumna, do którego wiodą niskie wrota za „Uczennicą”, składzik sprzętu rolniczego, może klepisko – z lewej, za zaokrągloną u góry furtką, no i dwa skrajne sąsieki. Konstrukcja nośna więźby dachowej murowana z cegły, być może także niewidoczne tu ściany szczytowe; jeżeli tak, to z pewnością posiadały ciekawie rozstawione otwory wentylacyjne w murze, tak jak te w nieistniejącej już niestety stodole na zakręcie ulicy Karbowej. Wątpię, aby dwupołaciowy dach od początku kryty był papą, raczej gontem lub nawet słomianą strzechą, z całą pewnością zaś nie dosyć często tu spotykanym łupkiem (Schiefer) – ten by się przecież zachował! Niewybaczalny grzech młodości: nie sfotografowałem oryginalnej bardzo, 6-kątnej stodoły wyżej, w gospodarstwie Nr 103 jak mi się wydaje, z kieratem konnym na podwórzu; jaka szkoda, że to nie tam spotkały się przyjaciółki… Nadzieja w P.T. Pasjonatach: może ktoś posiada zdjęcie tej nie istniejącej już stodoły i wrzuci je na „Beskidię”?

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Od miłego właściciela posesji Nr 89, Pana Chrzana, dowiadujemy się, że stara stodoła dawno temu już została rozebrana – jako niepotrzebna, skoro nikt tu już się nie zajmuje agrokulturą, w jej miejsce zasadzono iglaki i zaaranżowano bramę wjazdową na posesję. W tle zdjęcia widoczne jest Wzniesienie Stefanii (Stefanienhöhe) – północne przedgórze Koziej Góry, na którego widocznym tu zboczu, kryjące się w gęstym lesie, niezaznaczone na żadnej znanej mi polskiej mapie, tajemnicze Czatownie Stefanii (Stefanienwarten): sześć sporych kopców kamiennych, małe wyrobisko – jakby kamieniołom, dwa jakby wymurowane z kamienia gniazda, a poniżej rozległe usypisko kamienne; wszystko to na grzbiecie górskim o historycznej, miejscowej nazwie Steinberg, czyli Góra Kamienna lub raczej Kamienista. U powojennych mieszkańców Olszówki, nawet miejscowego Leśniczego, uroczysko to, istny Czakram, znane jest jako … „Kamieniołom” i nie budzi emocji…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Wykonując zdjęcie współczesne, nie przyszło mi jakoś na myśl, że znajduję się przecież w pobliżu pasa miejsc podanych w marcu 2011 nam, to jest Przedstawicielowi Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, p. Stanisławowi Twardochowi oraz przedstawicielom Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w B-B – w mojej obecności, jako miejsce potajemnego zagrzebania szczątków ok. 2000…2500 żołnierzy niemieckich, wykopanych wiosną 1980 roku z Niemieckiego Cmentarza Wojennego pod Dębowcem! Zwłok, które zgodnie z prawem obowiązującym w PRL-u, powinny wtedy były zostać wyekshumowane każde z osobna do nowej trumny wzgl. stosownego pojemnika i przeniesione na inny cmentarz, przy czym czynności te wolno było przeprowadzić najwcześniej po upływie czterdziestu lat od pochowania ostatnich zwłok, czyli dopiero w 1985 roku! Za przestrzeganie tych reguł, zgodnie z Ustawą i Rozporządzeniem odpowiedzialni byli Prezydent Miasta (naonczas ppłk. mgr Marian Kałoń) i Powiatowy Inspektor Sanitarny… Skoro zaś – po latach, nie wykonałem niestety dla tej prezentacji zdjęcia któregoś z fragmentów pasa nieużytków pomiędzy ulicami Olszówki i Armii Krajowej, na przestrzeni pomiędzy Rondem Gen. Augusta Fieldorfa „Nila” i Szpitalem Wojewódzkim – które wchodziły w grę, skorzystałem dla celów orientacyjnych z dobrodziejstwa Google Street View, w tym akurat ujęciu spod posesji Olszówki Nr 89. Pasuje? Myślę, że tak.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Olszówki Nr 89, stara stodoła stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.026 s