Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Sobieskiego Nr 56, Studnia Luschki; status quo ante i post ante

Ulica Sobieskiego Nr 56, Studnia Luschki; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-12-03 15:54:33
Rok zrobienia zdjęcia: 2007
Kategoria: Ulicówka, Architektura,
O ile – jak już wiemy, Stary Zbiornik spełniał rolę wyłącznie rezerwuaru wód spływających z kilku okolicznych studni i było jej zbyt mało na prawdziwy wodociąg miejski (zasilano nią tylko nie tak liczne domy przy ulicy Sobieskiego i na Starówce, w tym Stary Browar), to Studnia Luschki była zbiornikiem wyrównawczym systemu wodociągowego dla całego Miasta, zaprojektowanego i zbudowanego przez Wiedeńczyka, Barona von Schwarza w 1895 roku. Dlaczego więc Studnia Luschki, a nie na przykład Schwarza? Rodowity Bielszczanin Gustav Luschka, Edler von Sellheim, profesor tutejszej Szkoły Przemysłowej i znaczący Radny Miejski, położył największe zasługi przy przeforsowaniu w Radzie tego niezwykle ważnego, ale i kosztownego przedsięwzięcia; niestety nie dożył chwili oddania wodociągu do użytku w 1895 roku – gdyż zmarł pod sam koniec 1894 roku. Jego nazwiskiem nazwano nie tylko samą Studnię, ale i skwer przed nią i ulicę powyżej – byłą Obere Feldgaße; zaś zasługi jego dla Miasta były tak niepodważalne, że ulica ta należała przed wojną do tych nielicznych, których nazwa nie została spolszczona! Teraz to ulica Wita Stwosza, no cóż – też Niemca, Norymberczyka Veita Stossa, tyle że nie mającego nic wspólnego z naszym Miastem… Budynek Studni był bardziej zaniedbany aniżeli Zbiornika poniżej: odpadający płatami tynk i nadkruszony mur ceglany, zaś drzwi wejściowe były czas jakiś niezamknięte i na znajdującym się wewnątrz pomoście pomiędzy dwoma komorami wodnymi, urządzili sobie legowisko jacyś młodzi ludzie, bezdomni lub poszukiwacze przygód!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-16
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): VIII 2007
Po remoncie i pracach konserwatorskich – inny świat, i to nie tylko w obrębie samego budynku, ale i całego Skweru Luschki, który AQUA S.A. także objęła swoją opieką, odpowiednio aranżując zieleń, dróżki i wygodne ławki z koszami na śmieci. Okazało się, że jak się chce – to można: po latach mamy w Bielsku znowu kawałek Europy!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ul. Sobieskiego Nr 56, Studnia Luschki stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.054 s