Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Olszówka Górna V, rejon Skrajnej

Olszówka Górna V, rejon Skrajnej

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-11-20 10:02:42
Rok zrobienia zdjęcia: 1961
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Góry w mieście,
Kiedy listopad smęci swoimi mżawkami i chłodami, miłe jest wspomnienie uroków wiosny, zwłaszcza jeśli dane było komuś przeżywanie jej w tak urzekającym krajobrazie, jak na pokazanym zdjęciu archiwalnym! Gdyby nie nagłówek, zdezorientowani idyllą przypominającą trochę nastrojem Wyżnią Kirę Miętusią – zaraz za Bramą Kantaka Doliny Kościeliskiej, zastanowilibyśmy się może: gdzie to może być, bo przecież chyba nie w naszej okolicy; a zatem gdzie? Wskazówka dla co dociekliwych P.T. Pasjonatów: z ulicy Olszówka odbiliśmy w jej południową odnogę – Skrajną za mostem i minąwszy z lewej stare gospodarstwo Janasów, dochodząc do rozstaju dróg i pokonawszy wtedy niską, zakrzewioną skarpę z prawej, stanęliśmy na skraju rozległej polany, zwężającej się w kierunku gór i drogi wiodącej na Przełęcz Kozią – która widoczna jest na zdjęciu wysoko z lewej! Mówiąc „polana”, zwykliśmy myśleć o pokrytej trawą łące pośrodku lasu, często wykorzystywanej do wypasu bydła lub owiec, natomiast tutaj mamy ładnie splantowane, ograniczone zboczami górskimi pole, porośnięte niziutką jeszcze, kwietniową oziminą, na skraju której stoi Alicja. Jest wczesny ranek – dzięki czemu ta jednorazowa gra światłocienia w tle, ale słoneczko przygrzewa już na tyle, że możliwe było rozchylenie sweterka. Z tchnącego pogodnym spokojem wyrazu twarzy i z postawy Alicji trudno byłoby dociec, że za niespełna miesiąc zostanie matką! Jak jednak moglibyśmy nazwać ten bukoliczny, beskidzki krajobraz, którego zbocze z lewej dotąd nie nosi nazwy innej aniżeli „Steinberg”, a niewidoczny z prawej szczyt – nawet za okupacji niemieckiej innej, aniżeli „Kolowrat”? Myślę, że zasługuje na określenie możliwe do przyjęcia dla wszystkich: starych i nowych mieszkańców, takie jakie godzi się w kraju, który dorósł do Unii Europejskiej: „Pochwała krajobrazu rodzimego”…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-20
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
„No nie – tym razem to KLK z całą już pewnością się myli”, powie niejeden Pasjonat, „to przecież nie może być repliką tamtego archiwalnego krajobrazu sprzed pięćdziesięciu trzech lat!” Częściowo będziesz miał rację, Drogi Pasjonacie, skoro sfotografowanie pejzażu z miejsca, zarośniętego w międzyczasie gęstymi chaszczami, było niemożliwe, ale to jest ta sama, skrócona obecnie polana, której zdjęcie wykonałem nieco bliżej i bardziej na lewo od widocznego na zdjęciu archiwalnym słupa sieci elektrycznej! Aby się upewnić, wystarczy porównać słabo dosyć widoczny, bo ocieniony domek u końca polany: to ten sam… No a gdzie ruń oziminy czy wyrośnięte już łany żyta? Lub choćby tylko krowy na pastwisku? Gdy podejdziemy bliżej domku, zobaczymy niewielki zagon ziemiopłodów, tylko dla potrzeb własnych, agrokultura pozostała wspomnieniem dawnych czasów: „przecieżeśmy teraz w mieście!” Jak zatem nazwiemy tym razem ten krajobraz? To oczywiście nadal „krajobraz rodzimy”, ale lepiej nie oczekiwać ode mnie pasujących do niego przymiotników.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Olszówka Górna, rejon ulicy Skrajnej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.038 s