Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wysoki Trotuar z bazarami; status quo ante i post ante

Wysoki Trotuar z bazarami; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-12-25 17:55:31
Rok zrobienia zdjęcia: 1964
Kategoria: Wysoki Trotuar, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
To drugie ze zdjęć wykonanych na Wysokim Trotuarze słonecznego lata 1964, podczas odwiedzin zamieszkałych na przedmieściach Berlina Kuzynki Friedl Weiß z mężem i synem Hansim; pierwsze upublicznione zostało na „Beskidii” pod nagłówkiem „Wysoki chodnik”. Z pewnością zaciekawi nas wyłaniający się jakby zza jednego z terazzowych kwietników, zainstalowanych tuż przed wojną przez Prezydenta Wiktora Przybyłę – tramwaj linii Nr 1! Przed chwilą wynurzył się z najwęższego miejsca ulicy Zamkowej i mimo spowolnienia tempa, słyszeliśmy jego ostrzegawcze dzwonienie, aby zapobiec kolizji z pojazdami spieszącymi w przeciwnym kierunku: od tego bim–bim–bim, tramwaj nasz bywa pieszczotliwie nazywany „bimbalają”! Kroczący za Alicją z małym Tomeczkiem blondyn Hansi – to ciekawa postać: jemu to Weißowie zawdzięczali, po ryzykownej ucieczce przez Metro do Berlina Zachodniego (podczas budowy sławetnego Muru!), swój powrót do Berlina Wschodniego! Po prostu nie czuł się dobrze na tym Zachodzie, w obcym otoczeniu, bez swoich przyjaciół; sam dobrobyt, wolność i swoboda nie były dla niego na tyle ważne, aby zachwiać systemem wartości młodego człowieka, wyrosłego w kraju skrajnej ortodoksji komunistycznej…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-12-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Słonecznej sierpniowej niedzieli 2014 roku, fotografujemy się znowu na Wysokim Trotuarze – tym razem już bez Hansiego, który po transformacji zmuszony został przyzwyczaić się do życia w kapitalizmie i jak się zdaje, kraju swych Pradziadków nigdy więcej nie odwiedził. Znudzonego nieco jegomościa obok Alicji nie muszę przedstawiać: to ten sam co na zdjęciu archiwalnym, tyle, że nie trzeba go już prowadzić za rączkę! A zmiany krajobrazu? Wysoki Trotuar jakby pozostał na swoim miejscu – tyle że zamiast bazarów sklepowych mamy z lewej mur betonowy i w głębi pod Zamkiem Sułkowskich – ceglany, ten sam co na starych rycinach z końca XIX wieku; natomiast zamiast terazzowych balustrad z kwietnikami po stronie jezdni – mamy teraz solidną balustradę metalową, a okazałe kwietniki zawieszone zostały na stojakach kulistych lamp – przypominających trochę te przedwojenne. Po poszerzonej dwujezdniowej ulicy Zamkowej mkną zamiast tramwajów autobusy MZK, natomiast ostatnią – miłą i pozytywną zmianą, jest otwarcie widoku na górującą w tym ujęciu nad Trotuarem bez bazarów – sylwetkę Kaplicy Św. Anny oraz przyległego Zamku Książąt Sułkowskich. No cóż, Wysoki Trotuar utracił bezpowrotnie swój urok wynikający z dawnego unikalnego charakteru handlowo-spacerowego, pozostała li tylko jego funkcja komunikacyjna: to jedyne obecnie przejście piesze wzdłuż ulicy Zamkowej, pomiędzy Wzgórzem i Placem Żwirki i Wigury, ale ruch po nim taki, jak widać na zdjęciu…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wysoki Trotuar z bazarami stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.041 s