Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Piotra Skargi, widok na osiedlowy placyk zabaw i ślizgawkę; status quo ante i post ante

Ulica Piotra Skargi, widok na osiedlowy placyk zabaw i ślizgawkę; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-09-27 22:29:11
Rok zrobienia zdjęcia: 1972/73
Kategoria: Ulicówka, Wspomnienie PRL-u,
To widok jak na poprzednim zdjęciu z wysokości II. pietra, tym razem z poziomu ulicy Skargi, lepiej nawet oddający to, co dzieje się zimą na placyku zabaw. Skoro od kilku dni trzyma mróz, pozwalający na urządzenie ślizgawki, Gospodarz Osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej „Strzecha” zgarnął poza płytę boiska niezbyt grubą warstwę śniegu i przeciągniętym z najbliższego bloku wężem polał ją starannie wodą, no i za chwilę ślizgawka gotowa! I z miejsca pojawia się tu okoliczna dziatwa, no i młodzież starszych klas, wszyscy z łyżwami najprzeróżniejszych typów: od przykręcanych do butów, po te najbardziej bajeranckie, zintegrowane na stałe z butami łyżwiarskimi. To wspaniała i zdrowa zabawa, trwająca do późnych godzin wieczornych – bo placyk zabaw posiada jasne oświetlenie czterema lampami rtęciowymi! Nic to, że otoczenie tu nie za estetyczne, jak to w typowej dzielnicy rzemieślniczo-robotniczej, niemal każdy budynek sąsiedniej ulicy Sobieskiego posiada rozległe oficyny murowane i najprzeróżniejsze kanciapy, szopki, sanitariaty! Od lewej widać budyneczek piekarni Stanaszka – którą zmiotła mincowska „bitwa o handel”, dalej niskie zabudowania stolarni Spółdzielni Spożywców „Społem”, ostatni widoczny piętrowy, murowany z cegły budynek, to zbudowana niedawno ślusarnia i jeszcze dalej jest w podobnej oficynie ślusarnia p. Sękowskiego, i tak dalej – aż po Spółdzielnię Tapicersko-Stolarską, byłą Stolarnię p. Bobka – pracodawcy niezapomnianego bielskiego Harcmistrza Józefa Drożdża, Häftlinga KL Auschwitz I. Stammlager, Polizeiersatzgefängnis Myslowitz, KL Mauthausen i KL Gusen II, który nie dostał natychmiastową „czapę” za ZWZ tylko dzięki doskonałej opinii swego pracodawcy, pana Bobka właśnie, Austriaka… Może tylko jeszcze słowo o widocznych piętrowych przybudówkach domów mieszkalnych, dostępnych po galeryjkach: to … sanitariaty mieszkańców, nieodmiennie typu suchego, żadnego tutaj WC.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-01-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1972/73
A to już zbliżenie na grupkę młodziutkich łyżwiarzy: jedni przygotowują się do jazdy, a najmłodsza może z nich, Urszulka, celerka I. klasy Szkoły Harcerskiej przy Emilii Plater, śmiało już holendruje, może nawet przygotowuje się do piruetu? W pamięci pozostały czerwony beret, takaż spódniczka i rękawiczki; wszyscy z całej tej sześcioosobowej grupki na zdjęciu, przedstawiają się równie kolorowo. „Szkoda, że Państwo tego nie widzą!” – powiedziałby pewnie sprawozdawca radiowy, porównujący widok z natury z tym czarno-białym zdjęciem…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-01-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
No i co: „Się nie podoba się komuś?” Kiedyś, w słodkich czasach PRL-u, w takich razach mawiano prześmiewczo: „Wojsko Polskie się komuś nie podoba?” Innymi słowy: te limuzyny oblepiające szczelnie każdy wolny placyk, miejsce przy i na chodniku, ba rujnujące trawniki na skwerach miejskich, symbol niemal powszechnego dobrobytu, się komuś nie podobają? Podobają, podobają, ale gdzie stosowna infrastruktura dla nich, to jest (tanie!) parkingi wielopoziomowe? Miał taki powstać na terenie po Stolarni p. Bobka, ale środki budżetowe Miasta poszły na inne inwestycje, a prywatni inwestorzy nie widzą w tym przedsięwzięciu żadnego interesu dla siebie. Wiadomo: o ile każdego normalnie pracującego stać na zakup auta – choćby z drugiej ręki, to już nie na opłacanie drogiego garażu! Ale może dosyć już o tych samochodach, przecież nie tylko sam park samochodowy jest widocznym znakiem nowych czasów: porównajmy tylko wiotkie drzewka na pierwszym planie zdjęcia archiwalnego, z rozrośniętym współczesnym „starodrzewem”…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ulica Piotra Skargi, placyk zabaw/ślizgawka stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.04 s