Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Piotra Skargi Nr 7 – widok z okna II p. na zachód; status quo ante i post ante

Ulica Piotra Skargi Nr 7 – widok z okna II p. na zachód; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-01-26 14:32:07
Rok zrobienia zdjęcia: 1958
Kategoria: Ulicówka, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Widok ten zamyka gdzieś od połowy szerokości okna z którego zrobiłem zdjęcie – aż daleko w kierunku północnym, wznoszący się wysoko ku niebu czterokondygnacyjny monolit kamienic czynszowych: Solna Nr 6, 8, 10 i 12, co najlepiej widoczne jest nie z poziomu ulicy Solnej, lecz w tym ujęciu właśnie – jak i tym ze znanego nam już zdjęcia „Aleksandrowice VIII”, wykonanego z dachu willi Tetmajera Nr 4. Nie wygląda toto – prawdę mówiąc, nadto budująco, oko estety razić muszą pokryte liszajami, odpadające i w najlepszym przypadku brudne jak nieszczęście tynki. Nic dziwnego, zbudowane u zarania II. Rzeczypospolitej budynki, nie były dotąd odnawiane! Oczywiście uroku nie może też dodać jesienny, pochmurny dzień i te bezlistne drzewa owocowe w ogrodach położonych u stóp budynków. Ach, żeby już ta wiosna…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-01-26
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
No i proszę – jaka ładna wiosna z okna na Piotra Skargi – ledwo pięćdziesiąt pięć lat później! Nikt jednak nie zarzuci autorowi zdjęcia, że specjalnie wybrał dzień słoneczny, aby udowodnić – o ile teraz piękniej lub też że dokonał innych sztuczek socjotechnicznych, wręcz przeciwnie, jak na dłoni widać, że nadal jest siermiężnie. Co się zdecydowanie zmieniło na lepsze – to powszechne już wszędzie okna zespolone, no i nowe pokrycia dachów w budynkach Nr 8, 10 i 12, odnowiono też kominy. Na tym tle razi szarzyzną tynku i sfatygowanym dachem zwłaszcza skrajny budynek Nr 6; czy i na niego przyjdzie kiedyś kolej? Zauważyć w tym miejscu wypada, że kamienice te – przynajmniej w części, także za PRL-u były prywatne, a ich właściciele – z uwagi na niskie czynsze, od zawsze cierpieli na brak środków na utrzymanie i remonty. Poza zasięgiem zdjęcia jest przybudowany do monolitu i dopasowany do niego wysokością, ale o bardziej stylizowanej architekturze, nowy trójklatkowy budynek Solna Nr 14 – narożny Sobieskiego.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-01-26
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Mamy pełnię lata następnego roku 2014, wreszcie słoneczny dzień, który uwydatnia bujną zieleń drzewostanu, niemal przesłaniającego ścianę kamienic naprzeciwko, więc może i dobrze, że niewielka luka z lewej strony pozwala nam jednak dostrzec, że także budynek Nr 6 doczekał się remontu i błyszczy teraz nową dachówką, szkoda tylko, że także nie otynkowaniem! Fakt, że okna naszego II. piętra są gdzieś na wysokości okien I. piętra lub wysokiego parteru naprzeciwko, świadczy o wyższym położeniu budynków przy ulicy Solnej, tak więc tamtejsi lokatorzy nie bez kozery powiedzieć mogą, że na mieszkańców Piotra Skargi zwykli spoglądać z góry!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-01-26
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Dla pełnego obiektywizmu – jeszcze to najnowsze zdjęcie, wykonane w warunkach najbardziej zbliżonych do archiwalnego: ze słońcem zaledwie przeświecającym przez chmury – tej kolejnej nietypowej, bo niemal bezśnieżnej zimy 2014/15. Brak ulistnienia stwarza obserwatorowi z okna Piotra Skargi Nr 7 warunki sprawiedliwej oceny wyglądu budynków przy Solnej, od Nru 6 do nawet Nru 14 – zatem dalszy odautorski komentarz zbędny.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Widok z okna II. p. Piotra Skargi Nr 7 w kierunku zachodnim stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.054 s