Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Cieszyńska Nr 30 zimą; status quo ante i post ante

Ulica Cieszyńska Nr 30 zimą; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-02-04 22:58:02
Rok zrobienia zdjęcia: 1963
Kategoria: Ulicówka, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Co prawda znana anegdota o Małym Fiacie i krawężniku datuje się całe dziesięć lat później, ale w lutym 1963 Tomcio miał na serio prawo się zapytać: „A co to za biała góra tatusiu, zza której nic nie widzę?” Jakoś w pamięci pozostały, i to od 1946 roku, same śnieżne zimy, raj dla narciarzy i saneczkarzy, ale nie dla służb miejskich, układających mozolnie białe pryzmy na poboczu ulic i chodników, aby je potem wywieźć na któryś z mostów na Białce i wrzucić do rzeki. Skąd oni brali tylu ludzi do tej roboty? Ano, prosta odpowiedź: pełna mobilizacja – Ochotnicze Hufce Pracy „Służby Polsce”, Wojsko i … branka wśród tak zwanych „niebieskich ptaków”, a więc pokątnych handlarzy, typów spod budki z piwem, różnych łazików i zawodowych bezrobotnych… Jeszcze słowo o parterowej z poddaszem użytkowym kamieniczce Nr 30 z lewej: za widocznym oknem na poddaszu mieszkała młoda jeszcze niewiasta o urodzie śródziemnomorskiej: kruczo-czarne włosy, śniada cera i włoski temperament, no i ten piękny głos, który pozwalał jej występować w najlepszych bielskich restauracjach i kawiarniach: „Patrii”, „Prezydencie”. Ale jeśli się ją poprosiło – kiedy wyglądała czasami przez okno, potrafiła zaśpiewać ot tak – dla samej przyjemności zwyczajnym przychodniom: „O, Sole mio!” Wspaniała, niezapomniana kobieta… A ten dom to jeden z ostatnich w B-B, w którym ustępy mieściły się w obskurnej kanciapie na podwórku, co zwłaszcza zimą i w mokrych porach roku było koszmarem dla lokatorów, wśród których przecież staruszkowie i dzieci. Dopiero na początku lat osiemdziesiątych udało się Samorządowi Mieszkańców przeforsować budowę porządnych WC w opróżnionym mieszkaniu suteryny… A jakich używaliśmy argumentów w rozmowach z oporną „władzą ludową”? Najskuteczniejszy (już o tym pisałem!): „To może Pan/Pani się zamieni z tymi lokatorami?” Trudno dziś uwierzyć – ale tak było, nie tak znowu przecież dawno temu!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-02-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
We wcześniejszym, styczniowym wpisie marudziłem, że zima nieśnieżna – no i proszę, jaka jej lutowa odpowiedź: kolejną już noc prószy, spadło ze dwadzieścia centymetrów! Nie ma jednak zwałów – nie mówiąc już wysoko usypanych pryzm, obok domów i na jezdni śnieg sobie stopniał, co i dobrze dla przechodniów spieszących na targowisko miejskie, no i dla zmotoryzowanych. Taką zimą na ulicy, ścieżkach rowerowych i co łatwiejszych górskich, nie brakuje nawet zapaleńców jazdy rowerami górskimi! A co z naszą kamieniczką Cieszyńska Nr 30? Okna poddasza zioną smutkiem, nie usłyszymy z nich już tego miłego: „O Sole mio”, z pokolenia dawnych oryginałów miejskich, tylko coraz liczniejsi w tej dzielnicy złomiarze…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bejot Dodano: 2015-02-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1957
Kruczowłosa o pięknej śródziemnomorskiej urodzie piosenkarka - o której tak pięknie napisał KLK, była dobrą koleżanką mojej śp teściowej. Pamiętam z jej opowieści, że miała na imię Helena. Była bardzo znaną, lubianą i wziętą piosenkarką w Bielsku-Białej. Podczas występów często akompaniował jej na fortepianie znany w naszym mieście muzyk - Bolesław Folwarczny. Był etatowym muzykiem "obsługującym" w tamtych czasach prawie wszystkie imprezy, jakie odbywały się w Teatrze Polskim i w Domu Muzyki. Na zdjęciu: Bolesław Folwarczny (ten z akordeonem) na mojej komunii. Wyżej nad B. Folwarcznym jego żona - Sława Folwarczna, też znakomita pianistka. Oboje byli zaprzyjaźnieni z moimi rodzicami.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ulica Cieszyńska Nr 30 śnieżną zimą 1963 stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.044 s