Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Niemiecki Cmentarz Wojskowy pod Dębowcem II; status quo ante i post ante

Niemiecki Cmentarz Wojskowy pod Dębowcem II; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-03-21 00:17:55
Rok zrobienia zdjęcia: 1962
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Militaria,
Myślę, że po tylu, bo pięćdziesięciu trzech latach, wolno mi już upublicznić to zdjęcie, przedstawiające dwie starsze panie w strojach ludowych skubiące krzewy porastające skraj Niemieckiego Cmentarza Wojskowego lub może zbierające tam kwiecie, na które natknąłem się zupełnie przypadkowo w drodze do przystanku tramwajowego w Cygańskim Lesie. Nie zwróciłbym na nie większej uwagi, gdyby nie piękny strój jednej z nich, który oceniłem na górnośląski: solenna atłasowa spódnica przykryta jasnym, wzorzystym fartuchem, biała bufiasta bluzka pod atłasowym ciemnym lejbiczkiem, na głowie niewielki biały czepek; druga pani we wzorzystej pięknej spódnicy i jasnym jakliku, przykrytym lekkim szalem, bez nakrycia głowy – także robiła wrażenie osoby z ludu. Osobliwe było zachowanie tych pań: gdy spostrzegły, że je fotografuję – natychmiast zaprzestały swych czynności, odwróciły się i bez słowa, niemal panicznie zniknęły pomiędzy kępkami wyrośniętego żywopłotu grabowego, poprzerastanego krzewami tarniny i dzikiej róży, jakie okalały pozostałości byłego murku cmentarnego! Nie dowiedziałem się więc, czy znalazły się tu przypadkowo, czy też … były członkiniami rodziny któregoś z poległych żołnierzy niemieckich, które przyszły tu na grób swego krewnego? I stąd nie chciały zostać foto-udokumentowane? Ale jeżeli były to Ślązaczki – to przecież były Polkami i poległy też mógł być Polakiem! Los wielu rodzin śląskich…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-03-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-03-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Zdjęcia replikującego wykonać niesposób: były Niemiecki Cmentarz Wojskowy „oblepiony” jest posesjami prywatnymi, mieszczącymi iście wielkopańskie rezydencje: obcym wstęp wzbroniony! Wykonałem więc te dwa zdjęcia z terenu byłego Cmentarza: pionowe – ukazujące teren po którym ongiś biegła ścieżka w kierunku Strażnicy OSP Olszówka Górna – aparatem przetkniętym poprzez metalowe sztachety ogrodzenia, poziome pokazujące były żywopłot grabowo-tarninowy – po stronie IV. tarasu byłego Cmentarza. Komentarz zbędny – wszystko tu widać. .
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Były Niemiecki Cmentarz Wojskowy pod Dębowcem stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.035 s