Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Fascynacje staromiejskie VIII; status quo ante i post ante (zagadka!!!)

Fascynacje staromiejskie VIII; status quo ante i post ante (zagadka!!!)

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-04-14 19:26:20
Rok zrobienia zdjęcia: 1975
Kategoria: Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Naprawdę – żadne z nas nie było w stanie ustalić lokalizacji tego miejsca: ani „alicjaanna”, ani „korzeniowski”, ani „KLK” – czyli ja sam! Raczej pewne – że w starej części Miasta, w której parterowe domki przylepione są do piętrowych lub wyższych, tam gdzie te minipodwórka z cieszącymi wzrok mieszczuchów nielicznymi drzewami i krzewami, no i oficyny – jak w tym przypadku, z jakimś warsztatem rzemieślniczym wymagającym wyższego komina, np. piekarnia, wędzarnia lub może mydlarnia? Wyburzony parterowy domek przylegał i połączony był z wyższą kamienicą drzwiami wprost z izby mieszczącej się od podwórka; wskazuje to na wspólnotę mieszkaniową lub usługową, np. wejście do sklepu wprost z budynku mieszkalnego, z całą pewnością właściciela! Mogło tak być, że w oficynie pieczono chleb i bułki, które sprzedawano w sklepie mieszczącym się w domku parterowym; jak należy sądzić, właściciel także pomieszkiwał w nim – zanim dorobił się i przeniósł do większej kamienicy, zapewne czynszowej! Co ważne dla identyfikacji – duża kamienica (której widoczne fragmenty okien na parterze i piętrze!) przybudowana została do chaty typu półwiejskiego swoim prawym murem ogniowym. Krótkie dosyć cienie wskazują na porę południową, a usytuowanie cieni na to, że zdjęcie zrobiono w kierunku wschodnim: tak więc ulica wzdłuż której stały oba domy, podobnie jak równoległa ulica za długą fasadą domu w głębi, miały w przybliżeniu kierunek północ-południe. A takich ulic w interesującym nas, rozległym rejonie staromiejskim, jest może ze dwadzieścia, jest więc gdzie szukać i szperać za tą przeciekawą sytuacją zdjęciową. No i ostatnia ciekawostka: co się tam stało: katastrofa budowlana, pożar, wyburzenie pod planową budowę nowego obiektu? Proszę jeszcze tylko spojrzeć na tę archaiczną koparkę – bez żadnej hydrauliki, ale naonczas wiosną 1975 roku, chlubą naszej „nowoczesnej”, socjalistycznej techniki!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-03-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Aby P.T. Pasjonatów nie zwiódł omawiany już przy okazji wpisu „Fascynacji Staromiejskich VII”, zburzony dom parterowy przy ulicy Krętej – zamieszczam to zdjęcie, co prawda również mojego autorstwa, ale bardzo poprawionego i wystylizowanego przez Brata Alfreda. Na pierwszy rzut oka jest znaczne podobieństwo w usytuowaniu budynków i oficyn, ale już wielookienna, 3-kondygnacyjna fasada wyższego budynku – choćby dla tego, że północna, zupełnie wyklucza tę lokalizację. To rozciągająca się wzdłuż Krętej kamienica wielce dla Bielska zasłużonego burmistrza (1891 – 1909) Carla Steffana, Celna Nr 2, w której lata całe znajdowała się piekarnia p. Jonasa, znana mi ze znakomitych, choć niezbyt zdrowych solanek... Na chwilę obecną, cała tętniąca ongiś życiem ulica Celna jest bez reszty wyludniona, same pustostany… Wracając zaś do tematu: trza niestety szukać dalej – moi Państwo!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Ewa Janoszek Dodano: 2017-01-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1960
A tu budynek przy Sobieskiego 5 przed wyburzeniem
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wyburzony dom w starej części Miasta stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.032 s