Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Niemiecki Cmentarz Wojskowy i Strażnica OSP pod Dębowcem; status quo ante i post ante

Niemiecki Cmentarz Wojskowy i Strażnica OSP pod Dębowcem; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-04-02 10:28:45
Rok zrobienia zdjęcia: 1964
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Pozwoliłem sobie zamieścić te dwa niewiele różniące się zdjęcia archiwalne ze względu na szczegóły, na które robiąc je, nawet nie zwróciłem uwagi, szkoda tylko – że ich tak niewiele! Nie wspominam już nawet Cmentarza, którego nagrobki kilkukrotnie uważnie lustrowałem i nie sfotografowałem – przecież one nie uciekną!!! pozostaną jakie są na wieczność – jak na każdym innym cmentarzu wojskowym, a więc i na tym niemieckim! To czysty przypadek, że na obu zdjęciach widać odmienne fragmenty ogradzającego Cmentarz żywopłotu grabowo-tarninowego i wschodniego stoku Dębowca. Podobnie jak ten fragment widocznego tylko na jednym zdjęciu szyldu nad dwuskrzydłowymi drewnianymi wrotami do wnętrza Strażnicy, z napisem: „… Olszówka Górna, Pluton II”. Niestety – zdjęcie nie objęło spiczastej wieży Strażnicy, dobrze jednak, że widać choć fragment mocno nachylonego dachu i to, ze budyneczek nie był otynkowany. Tym bardziej, że w żadnym ze znanych mi źródeł, nawet w trzech monografiach dra Jerzego Polaka: „150 lat historii Straży Pożarnej w Bielsku-Białej”, „Strażnice Bielska-Białej” i „100 lat OSP w życiu dzielnicy Kamienica”, brak o tej Strażnicy informacji innych, aniżeli że została zbudowana w 1923 roku przez niemieckich mieszkańców Olszówki Górnej i rozebrana w latach 1964…1970 przez nowych mieszkańców, „na materiał” dla nowej kamienickiej Strażnicy… A już zdjęć starej Strażnicy z bliska – żadnych, te moje są zapewne jedynymi takimi na „Beskidii”! Co do osób na zdjęciach: to znana nam już Rodzina Weißów z Alicją i Tomeczkiem oraz siostrzenica Alicji Jolanta Janda, w drodze powrotnej z przejażdżki kolejką linową na Szyndzielnię, oczekujący autobusu pod Strażnicą późnym latem 1964.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-04-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1964

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-04-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
No cóż – niewiele na tych zdjęciach współczesnych przypomina nam miejsce po Strażnicy i po Cmentarzu… Gdyby nie ten wschodni, gęsto zalesiony stok Dębowca, niedbale zagospodarowany placyk parkingowy, skąpe pozostałości bujnego ongiś żywopłotu – za którym owe niewidoczne stąd pięć tarasów Cmentarza, no i słabo widoczne zabudowania Autocampingu na najniższym, najbliższym ulicy Karbowej Tarasie Nr 1 – nie zorientowalibyśmy się w ogóle, gdzie jesteśmy, przecież podobnych miejsc jest Polsce wiele… Oczywiście niewidoczna jest przyrzeczona wiosną 2011 roku przez Przedstawiciela Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, p. Stanisława Twardocha, no i bielskich kompetentnych funkcjonariuszy Ratusza – Tablica Informacyjno-Upamiętniająca tego Cmentarza u wjazdu na Autocamping – no bo po prostu dotąd jej nie ma!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-04-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Niemiecki Cmentarz Wojskowy i Strażnica OSP pod Dębowcem stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.048 s