Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Olszówka Górna VIII, Olszówka Nr 102

Olszówka Górna VIII, Olszówka Nr 102

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-04-28 22:59:29
Rok zrobienia zdjęcia: 1962
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Nad wodą,
Spacer ulicą Olszówka w kierunku Dębowca, to dobry pomysł na wiosenną niedzielę dla nas z Alicją i Tomeczkiem w wózeczku dziecięcym: po opuszczeniu tramwaju w Cygańskim Lesie, czeka nas wygodna droga asfaltowa o znikomym ruchu samochodowym – a więc i bez spalin, spokój tu i cisza – nie widać nawet spacerowiczów, sądząc po cieniach drzew – mamy godziny południowe, a zatem pora obiadowa! Możemy więc bez pośpiechu podziwiać okoliczne atrakcje: wille fabrykanckie i zabudowania w stylu cottage – zwłaszcza Hotel Bernarda vis-á-vis „Kapturka” i nieco dalej Willę Anna z wieżyczką. Słychać tylko: z lewej szemranie strumienia prowadzącego na poboczu wodę do Kąpieliska w Cygańskim Lesie i z prawej plusk Potoku Olszówka, który przed „domkiem elektrycznym” przechodzi na drugą stronę ulicy i zatacza półkole, tam się zatrzymujemy przy wodospadzie – za którym ujęcie wodne dla małego basenu kąpielowego Willi Josephy. Potok w tym miejscu o solidnych kamienno-betonowych nabrzeżach, podobnie jak i mostek do Josephy`ego. Powyżej mamy już krajobraz sielski, potok w łożysku naturalnym, na którego drugą stronę prowadzi drewniana wąska kładka, zabudowania wyłącznie rolnicze, na podwórzu jednego z nich podziwiać można osobliwości: kierat i prastarą sześcioboczną, drewnianą stodołę! Szkoda, że Państwo tego nie widzą…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-04-28
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Pięćdziesiąt i trzy lat później… Olszówka płynie jak płynęła, nabrzeże solidnie wybetonowano, wodospad – no cóż: nie od razu Kraków zbudowano… Natomiast z ujęcia wodnego do basenu Josephy`ego – teraz Przychodni Psychiatrycznej ZOZ, pozostało tylko wcięcie w nabrzeżu, a całe otoczenie willi skryło się za bujną zielenią zdziczałych krzewów. Za to zakole potoku wreszcie się jakoś ucywilizowało, zamiast tych zawalidróg-drzew i pagórkowatej murawy, splantowane podłoże ziemne dało miejsce pod te nasze ukochane fury! No a w głębi, gdzie kiedyś las od Zacisza Fryderyka po Diabelski Młyn, przez wiosenną zieleń przeziera nowiutka zabudowa podmiejska.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-04-28
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Sic transit gloria mundi: stańmy vis-á-vis wspomnianego mostka, aby być może ostatni raz móc zobaczyć świadectwo dawnej fabrykanckiej zamożności na przykładzie willi rodu Josephy`ych, wybitnych współtwórców potęgi przemysłowej Bielska! Całkowicie zapuszczony budynek w stylu cottage straszy pustymi oczodołami okien, zrujnowanym dachem i balkonikami, służy wyłącznie jako rupieciarnia – podobnie jak sąsiedni budyneczek gospodarczy. ZOZ zamiast wykorzystywać przekazane sobie uspołecznione mienie dla dobra pacjentów i w tym celu je starannie konserwował i doglądał, wolał je porzucić i wybudować dla nich opodal szpetny „barak”: przykład niegospodarności i braku troski o zabytki, w mieście tak w nie ubogim! Cały ten – poza tym porosły chaszczami teren, polecić można zdolnym fotografikom jako poligon krajobrazu dekadencji lub dla twórców filmów grozy …

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bartekkaszuba Dodano: 2015-04-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2015
 Kanał wlotowy do niecki basenu, widać wprowadzone zmiany, w pierwotnej wersji basenu nie mogła istnieć betonowa przegroda tego kanału. Na pierwszym zdjęciu Pana Konrada (z Alicją i Tomeczkiem) widać śluzę z mechanizmem otwieranym korbą

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bartekkaszuba Dodano: 2015-04-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2015
 Schodki do basenu i niektóre z pozostałych słupków go okalających. Słupki prawdopodobnie były połączone łańcuchem, o dziwo na pocztówce z lat 20-tych basen jest przykryty drewnianą ukośną wiatą, więc prawdopodobne, że owe betonowe z teraźniejszych zdjęć są tworem dość młodym w perspektywie wieku willi i tego basenu.
http://www.historia.beskidia.pl/1527_bielsko_-_biala_w_lesie_cyganskim_stare_zdjecie.html
Na ścianach niecki można również znaleźć stalowe haki, prawdopodobnie w których były umiejscowione drewniane drążki, obecie w basenach takie poręcze, jak pewnie każdy wie, wykonuje się ze stali nierdzewnej.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bartekkaszuba Dodano: 2015-05-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2015
 Ostatnie zdjęcie z tej serii, już nie będę Was zadręczał...
Na zdjęciu zawór spustowy, widać ucho podtrzymujące "klucz nasadowy" z korbą/ "kierownicą" jak w pierwszej fotografii Szanownego "KLK". Tuż przy powierzchni basenu, drugie takie ucho, dla lepszej stabilności klucza podczas spuszczania wody.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-05-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Po celnych uwagach Pasjonata „bartekkaszuba”, przyszło mi na myśl zamieszczenia jeszcze tego zdjęcia, ukazującego lepiej wlot do kanału doprowadzającego wodę do basenu Willi Josephego. Dosyć wyraźnie tu widać w jego wnętrzu pryzmę szutru, zapobiegającego przenikaniu wody do basenu, z dawnego stawidła oczywiście ani śladu! W głębi, za drzewami, fragment „domku elektrycznego” i parasole kawiarni w narożniku Olszówki i Młodzieżowej, natomiast gąszcz i chaszcze za nabrzeżem potoku, to … „park” dawnej Willi.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Olszówka Nr 102, rejon Willi Josephy stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.051 s