Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Kamitzer Platte

Kamitzer Platte

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2015-04-30 09:24:55
Rok zrobienia zdjęcia: 1900-1909
Kategoria: Szyndzielnia, Góry w mieście, Schroniska Górskie,
Ciekawe zdjęcie z poczatku XX wieku - Schronisko na Kamienickiej Płycie (Kamitzer Platte) koło Bielska (moze ktoś wie skąd wzieła się nazwa "Szyndzielnia"?

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: farestart Dodano: 2015-05-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1900-1909
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2015-09-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
Zdjęcie z opisem wstawiam jako kontynuacja dyskusji na temat tłumaczenia "Kamitzer Platte". W latach 30 XX w. tłumaczono lub po prostu nazywano Szyndzielnię "płytą Kamienicką". Takich podpisów pod zdjęciem tego schroniska jest kilka.

Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: wojtekw Dodano: 2015-10-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1736-1934
Na przestrzeni wieków Szyndzielnia nosiła wiele nazw nadawanych jej przez wielojęzycznych mieszkańców zasiedlających niegdyś te okolice. Jak już wspomniano w komentarzach, pierwsze znane nam określenie znajdujemy w dokumencie z 22.11.1592 opisującym granice bielskiego lasu miejskiego, w którym pojawiają się nawet dwie nazwy: polska "Jaworny" i niemiecka "Orlitz-Berg". Obie jednak z jakichś powodów nie przetrwały zbyt długo i zostały wyparte przez inne formy.
Na dostępnych mi mapach archiwalnych Szyndzielnia występuje aż do połowy XIX w. prawie tylko i wyłącznie pod tajemniczą nazwą "Girasberg", np. na tej wydanej w 1736 r. przez Wielanda (Principatus Silesiae Teschinensis). Ciekawym wyjątkiem jest tutaj wykonane w 1763 r. pierwsze mapowanie austriackie (Josephinische Landesaufnahme), w którym nagle pojawia się "Gatsck B[erg]" – czyżby niezdarny zapis fonetyczny znanej nam już góralskiej formy "Gaciok"? Tego nie można wykluczyć. Górale nazywali tak dość rozległą wtedy polanę na opadającym łagodnie na północ grzbiecie Szyndzielni. Owa polana istnieje zresztą w szczątkowej formie do dziś jako Hala Kamienicka lub Polana Gacioki.
Drugie mapowanie austrackie (Franziszeische Landesaufnahme) z lat 1836-1840 przedstawia już głównie typowo niemieckie formy nazewnicze dla większości bielskich gór. Północna część masywu Szyndzielni (wspomniana wyżej polana) występuje tu jako "Ortplan", co było zresztą starym lokalnym określeniem tego terenu używanym przez mieszkańców pobliskiej wsi Kamienica. Sam wierzchołek zaś nosi nazwę Schindl B[erg], z niem. Schindel = pol. gont (rum. șindrilă = góral. szyndzioł). Jest bardzo prawdopodobne, że również jej polska odmiana "Szędzielny Groń" była już wtedy w użyciu.
Dominującą w oficjalnym nazewnictwie formą stała się jednak funkcjonująca równolegle od 2. poł. XIX w. nazwa "Kamitzer Platte" (sporadycznie też jako "Kamitzerberg", jak w rozprawie naukowej Kolbenheyera z 1862 r.), którą z czasem przetłumaczono (wg mnie niepotrzebnie) na język polski jako "Kamienicka Płyta". Na szczęście ten językowy potworek nie zdołał się u nas na dobre zadomowić i na placu boju została już tylko "Szyndzielnia" – na mapach z lat 30-tych przedstawiana czasem w lekko zmienionej formie (np. "Szyndzielna" na Mapie Taktycznej Polski z 1934). Z kolei w języku niemieckim jedynie nazwa wybudowanego w 1897 r. schroniska ("Schindelbaude") może przypominać nam jeszcze o starych góralskich szyndziołkach. Dziękuję i pozdrawiam!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: p.j.dylik Dodano: 2019-02-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1911
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: p.j.dylik Dodano: 2019-02-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1911
 
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
szyndzielnia Bielsko, kamitzer platte Bielitz, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.038 s