Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Plac Armii Czerwonej – Pomnik Wdzięczności, zagadka; status quo ante i post ante

Plac Armii Czerwonej – Pomnik Wdzięczności, zagadka; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-05-19 22:10:38
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Pomniki i rzeźby, Wspomnienie PRL-u, Place,
„Byl prvni máj … byl laski cas …” napisał w 1836 roku niezbyt u nas znany czeski poeta i rewolucjonista Karel Hynek Mácha (1810–1836) w utworze liryczno-epickim „Máj”, ale przecież nam Polakom kojarzy się ten miesiąc, nie tylko z czasem miłości, ale „od zawsze” także z Pierwszymi Komuniami! O Pomniku Wdzięczności było już nieraz na tych łamach, zbudowany został przez samych Sowietów i z inskrypcjami utrzymanymi w ich poetyce, w pryncypialnym punkcie Bielska, pomiędzy Magistratem – późniejszym Komitetem Miejskim PZPR, a … Kościołem Parafialnym Św. Mikołaja, na skwerze wykorzystanym zaraz po wojnie na cmentarz poległych Czerwonoarmistów. Tutaj stale składano z okazji rocznic „wyzwolenia” Bielska i innych świąt komunistycznych wieńce i kwiaty, a w Dzień Zmarłych palono znicze i strojono groby poległych Krasnoarmiejców. I spójrz: którejś nocy „nieznani sprawcy” poprzewracali wszystkie nagrobki, ale sami się zdemaskowali kim są – bo przenieśli także dwa wieńce spod Pomnika przed drzwi Probostwa! Czy zatem dziwić może, że władze połączonych w 1951 roku miast Bielska i Białej, oprócz obwiniania i potępienia za ten czyn Kościoła – natychmiast zlikwidowały ten cmentarz i przeniosły groby na nowy, przedziwnym trafem dopiero co urządzony Radziecki Cmentarz Wojskowy przy ulicy Wyzwolenia w Białej? Wróćmy jednak do tego naszego okazałego Pomnika: do czego jeszcze może zostać, i to z większym pożytkiem, wykorzystany – przedstawia nasze zdjęcie: Tomek (już 13) i Usia (8) pozują na nim w pierwszokomunijnej gali bezpośrednio po przyjęciu po raz pierwszy Sakramentu Komunii Świętej! No dobrze – ale gdzie tu ta zapowiadana zagadka? Wzywam zatem uważnych P.T. Pasjonatów do odczytania budującego z całą pewnością hasła, wywieszonego na Budynku Komitetu i … uzupełnienie go o niewidoczny niestety na zdjęciu – fragment początkowy! Oj – będzie niełatwo, trochę pozapominaliśmy ówcześnie obowiązującej, wszechobecnej retoryki!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-05-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Czy ja wiem… Porównując oba zdjęcia pod względem walorów estetycznych, dzisiaj z pewnością góruje współczesne wykonawstwo, dbałość o detal i małą architekturę, elementy zieleni, funkcjonalność – tak potrzebny w tej dzielnicy parking samochodowy. Natomiast na zdjęciu archiwalnym, wzrok skupia się na jedynym wybitnym akcencie architektonicznym: Pomniku Wdzięczności – obojętne, czy się podoba lub nie, względnie czy się zgadzamy na niego czy nie: de gustibus non est disputandum! No i gdzie mielibyśmy na zdjęciu współczesnym upozować naszych małych bohaterów; na parkingu pomiędzy samochodami, czy wysoko na tarasie ulicy Cieszyńskiej? Przyznaję: nie uroniłem ani łezki za tym pomnikiem, kiedy go rozbierano w 1990 roku, ale biorąc historycznie – jednak mi go trochę brakuje. Nie abym był wdzięczny Sowietom za to ich „wyzwolenie” – w istocie zastąpienie reżimu brunatnego – czerwonym, ale polegli na naszej ziemi młodzi Krasnoarmiejcy, nie ponosili przecież winy za to, że zmuszeni zostali do wypełniania roli posłusznych wykonawców woli swoich moskiewskich mocodawców…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Plac Armii Czerwonej, Pomnik Wdzięczności stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.04 s