Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Olszówka Górna X

Olszówka Górna X

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-08-05 22:20:07
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Cygański Las i okolice, Architektura, Litografie,
Napisany w narzeczu kamienicko-olszówkańskim tekst w cudzysłowiu, w przekładzie na polski brzmi: „W naszej ładnej Olszówce Górnej mieszka gospodarz nazwiskiem Piesch…” I dalej już w poprawnej niemiecczyźnie: „Gospodarstwo Nr 5 u stóp Kamienistej zimą. Z przodu ośmiokątna stodoła ze znakiem szlaku na Szyndzielnię, za nią piwnica, przed budynkiem mieszkalno-stajennym wozownia. Obraz autorstwa Marii Piesch” Szanowni Pasjonaci „Beskidii”, może ktoś z Państwa zapamiętał moje nostalgiczne żale za starą, sześcioboczną stodołą przy okazji wpisów o Olszówce Górnej? Nie utraciłem do końca nadziei – ze skoro niepostrzeżenie zniknęła ona z krajobrazu i z trudnością przychodzi nawet ustalenie jej dokładnej lokalizacji, to jednak ktoś posiada i upubliczni wreszcie na naszych łamach zdjęcie tej doprawdy pięknej i oryginalnej stodoły – co prawda nie sześcio-, lecz aż ośmiobocznej! Na razie musimy się zadowolić obrazem z lat przedwojennych mieszkanki tego gospodarstwa – Marii Piesch, zamieszczonym na stronie 56 znanej nam już monografii Kamienicy i Olszówki Górnej Aloisa Kremsy. Maria była nie tylko utalentowaną graficzką, ale i pamiętnikarką: jej opisy utraconej ojcowizny urzekają przedstawieniem życia w Olszówce Górnej, widzianego okiem dziecka we wszystkich jego przejawach i porach roku, napisane realistycznie, przejmująco i do tego pięknym językiem. Była córką jednego z największych gospodarzy wiejskich Georga Piescha, posiadającego dziesięciohektarowy łan rolny, sięgający od podnóża Kamienistej po samą Kamienicę; poza domem rodzinnym Nr 5, należał do nich także leżący pomiędzy Potokiem Olszówka i Kamienistą dom Nr 23: „Diabelski Młyn”. Według jej opisu, w „Ober-Ohlisch” było naonczas tylko dziewięciu większych gospodarzy rolnych: trzech Pieschów, trzech Jenknerów, dwóch Snatschke i Halama! Historia ich osiedlenia się w tej z rzadka tylko zamieszkałej przez rodzimych bartników i pasterzy okolicy, sięga XIII wieku, a nazwisko Piesch występowało tu już od XIV/XV wieku …

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-06-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Poza usytuowaniem na tle Kamienistej (w czasach Marii Pisch jeszcze z wielkim wiatrołomem!) – niemal nic tu nie przypomina jej obrazu! Jej dom, a właściwie domek rodzinny – parterowy i kryty strzechą, wzbogacił się o poddasze i kryty jest eternitem, na parterze mamy teraz szerokie okna weneckie. Zaś w miejscu tej cudownej stodoły na skraju ulicy, mamy standardową, pietrową willę podmiejską; nowi od wielu lat właściciele - Państwo Wawrykowie, wyjaśniają: zmuszeni byli rozebrać stodołę, aby móc wybudowac nowy dom! W ten sposób dowiadujemy się – że w tym naszym tak ubogim w zabytki B-B, stareńka, unikatowa ośmioboczna stodoła o budowie zrębowej i do tego kryta strzechą, nie była objęta ochroną zabytków! A z kieratu pozostał na wielkim podwórzu … okrągły klomb kwietny i wydeptany wokół niego ślad kopyt końskich… No bo i po co komu kierat w obejściu, w którym ani koni, ani gospodarki rolnej? Żegnaj więc Olszówko Górna lat młodości nie tylko Marii Pisch, ale i naszej, kiedy to krocząc od Cygańskiego Lasu – latem pieszo i zimą na nartach w kierunku Dębowca, mijaliśmy to przyciągające wzrok, najurokliwsze – i to nie tylko w Olszówce, gospodarstwo!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Olszówka Górna, gospodarstwo Nr 5 Pieschów stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.031 s