Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ul. Cieszyńska

Ul. Cieszyńska

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: mors1, Dodano: 2015-08-04 18:36:06
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Ulicówka, Architektura,
 Ul. Cieszyńska z wylotem ul. P. Skargi

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2015-08-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2011
Piekarnia Stefana Kułakowskiego.

Na górnym zdjęciu widoczny jest przywóz mąki do piekarni.  A oto zaplecze tejże dawnej piekarni z jednym z nielicznych ostałych kominów fabrycznych w mieście. Stan 2011 r.

fot. alfred korzeniowski, Bornheim

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2015-08-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
Stefan Kułakowski   -   nie tylko piekarz
Jako zacny Bielszczanin był również aktywnym działaczem w Bielskim Magistracie z ramienia sanacyjnego PBG czyli Polskiego Bloku Gospodarczego. 
Docenili to hitlerowcy umieszczając go w "Sonderfahndungsbuch Polen" czyli osławionej księdze gończej na Polskę z adnotacją:  Zaaresztować dla "Geheimes Staatspolizeiamt  (Gestapo), Abteilung IV/III J, Nr 3454". 
Nie wiem, w jaki sposób, ale przeżył wojnę.

opr. alfred korzeniowski, Bornheim

 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-08-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Korzystając z faktu, że mieszkam od tematu widokówki „mors`a1” o przysłowiowy rzut czapki, zrobiłem te dwie fotografie: próbę współczesnej repliki zdjęcia archiwalnego, z której wynika, ze widok na wieżę Katedry Św. Mikołaja istotnie przesłonięty jest 3-piętrową obecnie kamienicą Cieszyńska Nr 40 – podczas gdy zmiany w pozostałej części są mniej zauważalne. Natomiast na drugim zdjęciu, bardziej „en face” ujęcie parterowej kamieniczki Nr 47, w której dawniej piekania Stefana Kułakowskiego, a obecnie duży sklep spożywczy, udając się do którego w dzielnicy mawia się zwykle: „Idę po to i po to do Kułakowskiego!” Zasłużona ta postać zadziwiająco nieobecna jest we współczesnej bielskiej historiografii: w ponad siedmiosetstronicowej monografii B-B Henryka Rechowicza z 1971 roku – ani o Nim słowa, w czterotomowej, liczącej ogółem 2500 stron, a więc zaiste monumentalnej monografii B-B z 2010 roku – jedna wzmianka, iż w wyborach municypalnych 1934 roku wybrany został radnym z ramienia sanacyjnego Polskiego Bloku Gospodarczego, zaś w monografii Jerzego Klistały „Martyrologium…” znany nam już, poświęcony Mu fragment z „Sonderfahndungsbuch Polen”, wreszcie w opisie do zdjęcia na stronie 141 albumu dra Jerzego Polaka i Mieczysława Tomiczka „B-B w starej fotografii” – JEDYNA szczytna wzmianka: „W parterowym domku …Nr 47 mieściła się popularna piekarnia Stefana Kułakowskiego, polskiego działacza społeczno-politycznego….” A przecież musiał naprawdę bardzo się zasłużyć dla sprawy polskiej w Bielsku, jeżeli berlińskie Gestapo podjęło decyzję zażartego ścigania Go po zajęciu Polski! Także i tę zadziwiającą amnezję bielskich kompetentnych czynników oficjalnych – pozostawiam bez komentarza…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-08-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2019-10-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
 Stefan Kułakowski   -  piekarz
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Bielsko katedra stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.058 s