Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Stare Bielsko XV – panorama Miasta ze stoku Trzech Lipek; status quo ante i post ante

Stare Bielsko XV – panorama Miasta ze stoku Trzech Lipek; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-09-01 21:26:13
Rok zrobienia zdjęcia: 1973
Kategoria: Stare Bielsko, Wspomnienie PRL-u, Panorama miasta,
Ta wykonana w drodze powrotnej z rodzinnego spaceru na Trzech Lipkach panorama Miasta zasługuje na uwagę choćby tylko datego, że obrazuje zmiany jakie się uwidoczniły w wyglądzie Miasta już na samym początku „gierkowskiej dekady sukcesu” – choć tym razem nie o Prezydencie Antonim Kobieli i jego „wielkiej destrukcji” będzie mowa… Wręcz przeciwnie – powiemy o zbudowanych największych naonczas w B-B obiektach sztuki budowlanej: spójrzmy tylko na jedenastokondygnacyjny budynek przy lewym skraju zdjęcia, to powstały w 1972 roku, pierwszy w B-B tzw. „enerdowiec” ulica Asnyka Nr 4 (tuż przy nowym Cmentarzu Ewangelickim!), czyli czteroklatkowy – ale dwuwindowy blok mieszkalny (wg bezcennego opisu „Tygla”!). Proszę zwrócić uwagę, że widoczne w centrum zdjęcia trzy punktowce przy ulicy Piastowskiej obok byłego „Gimpla”, choć także jedenastokondygnacyjne, wydają się przy „enerdowcu” nieomalże kameralne! Także wielki, niedokończony przed wojną gmach oświatowy przy ulicy Starobielskiej na lewym skraju zdjęcia, wygląda przy „enerdowcu” na mikry. Czymże jednak jest ten niewiele ponad trzydziestometrowej wysokości gmach, przy zbudowanym akurat w tymże 1973 roku kolosie: nowym, stosześćdziesięciometrowym kominie bielskiej Elektrociepłowni? Rozwój mieszkalnictwa i ciepłownictwa, co nieodzowne w razie zamiaru wzmocnienia miejscowych sił wytwórczych, zapowiada nadejście nowej epoki – i to nie tylko w naszym mieście: produkowaną tu siermiężną „Syrenkę 105” wkrótce zastąpi w powszechnych marzeniach rodaków, produkowany masowo w B-B (i Tychach) „Maluch” – Fiat 126p!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-08-28
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
I choć wyrosła bujna zieleń oraz nowy apartamentowiec Krecia Nr 3 uniemożliwiły zrobienie w pełni adekwatnego zdjęcia replikującego – a jedynie z miejsca przesuniętego jakieś sto może metrów w kierunku wschodnim, możliwe jest jednak bezbłędne rozpoznanie nastałych tu zmian. Opadająca łagodnie łąka, na której na zdjęciu archiwalnym przykucnął Tomek, pocięta została tarasami ulic, parkingów i fundamentami budynków osiedla mieszkalnego „Sarni Stok”, dużo tu zieleni, tonącej w słońcu późnego lata. Autobusy linii 22 - 27 odchodzące z pętli pod nami, zapewniają dobre skomunikowanie z centrum Miasta; niedaleko też stąd do stale rozrastającego się Centrum Handlowego „Sarni Stok”. Widok na Miasto z tej wysokości, jaki się rozpościera przed oczyma Alicji – urzekający, widoczne są wszystkie główne punkty rozpoznawcze ze zdjęcia archiwalnego: „enerdowiec”, kominy Elektrociepłowni, wieża Św. Mikołaja, „Kopernik”, 3 wysokościowce za nim – tyle, że teraz wszystko to w morzu zieleni! Powiedzieć można – że dopóki rozbudowa tej nowej dzielnicy mieszkalnej nie będzie się odbywać kosztem okolicznych idyllicznych lasków, tzw. „Ugorów”, sytuacja jest do zaakceptowania. Przecież tym nowym mieszkańcom Osiedla też się należy możliwość spędzenia wolnego czasu, blisko domu, w naturalnym otoczeniu parkowym, a skoro takie tu właśnie istnieje – winno zostać zachowane dla potomnych! O czym – zwłaszcza w tym naszym miłym Mieście – nigdy dosyć przypominania…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Stare Bielsko - panorama Miasta z 3 Lipek stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.097 s