Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica VIII, gdzieś w rejonie ulic Zapora, Kopytko

Wapienica VIII, gdzieś w rejonie ulic Zapora, Kopytko

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-11-21 15:27:49
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Wapienica, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Mamy późną jesień roku 1974 i jesteśmy na niedzielnym spacerze w tej naszej ulubionej, bo sielskiej Wapienicy, aby tam spotkać się z Państwem Malarzami. Po tym, gdy miejską linią autobusową dotrzeć teraz już możemy z Piastowskiej do Jaworza przez Wapienicę, wystarczy wysiąść przed skrzyżowaniem z ulicą Zapora – gdzie kiosk „Ruchu” prowadzony przez Panią Halinkę, a stamtąd nawet dla czteroletniej dopiero Grażynki nie jest za daleko piechotą do drugiego wylotu ulicy Kopytko, gdzie na skrzyżowaniu miejscowa atrakcja: przeniesiony spod „Kimczokówki” kiosk spożywczy z przysmakiem naszej dzieciarni: waflowymi „misiami”! Po rytualnym zakupie, ruszamy w głąb Kopytka i ominąwszy na głębokim zakręcie typowe gospodarstwo wiejskie naszej dobrej znajomej Pani Król, dochodzimy do byłego domu wypoczynkowego w którym mieszkają Państwo Malarz, dalej – za lewym zakrętem, tuż nad rzeką znajduje się domek zaprzyjaźnionych z nami Państwa Gąsiorków i jeszcze kawałek dalej – słynna „Afa”. Tak więc cała ta okolica powinna być nam dobrze znana, przecież lat temu kilka, tam właśnie, nad samą Wapieniczanką biwakowaliśmy ponad tydzień – a jednak po upływie tych czterdziestu jeden lat, nie potrafię jakoś precyzyjnie zlokalizować wybijającego się przecież budynku, przed którym pozuje nam Grażynka... No bo takich, charakterystycznych dla miejscowego, „lobnitzerskiego” budownictwa siedzib ludzi zamożniejszych, jest w okolicy więcej: parterowych, ale z poddaszem użytkowym i w otoczeniu sadu owocowego! Nie wątpię jednak, że dla bywalców, zwłaszcza zaś dla mieszkańców Wapienicy, nie będzie problemu z ustaleniem lokalizacji tego zdjęcia archiwalnego i podzielą się z nami swą wiedzą!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-11-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Dla unaocznienia P.T. Pasjonatom „Beskidii” przeżywanych przez siebie rozterek, współczesne fotografie kilku domków przy ulicy Zapora o zbliżonej konfiguracji: parter z poddaszem użytkowym. Utrudnieniem przy identyfikacji mogą się okazać najrozmaitsze modyfikacje i upiększenia zarówno samych budynów, jak i ich otoczenia, a tajże zabudowanie ich sąsiedztwa, a więc wskazana jest uwaga! Niemal nagminnie kryje się teraz stare dachy elegancką – a jakże, dachówką, zmienia się gabaryty więźby i kominy, zakłada balkony i portfenetry, nie mówiąc już o tych ogrodach, basenach, kortach – nieledwie lądowiskach dla helikopterów! No a spoza gęsto wyrosłego, nowego budownictwa indywidualnego i developerskiego – często niesposób dostrzec zachowaną dotąd, starszą, skromniejszą zabudowę typu wiejskiego względnie podmiejskiego. Cała więc nadzieja w pamięci starszych mieszkańców, którzy tym sposobem awansują do rangi cennych świadków historii Wapienicy.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-11-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-11-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-11-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-11-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-11-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-11-26
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Wielkie dzięki "Tygiel" za Twój odkrywczy link na Google Street View; zamieszczam porównanie: pomijając rzeźbę tynku na mansardzie poddasza, która mogła zostać zmodyfikowana, podobnie jak kształt dachu, to jednak wykrój okna 3-skrzydłowego nie został zasadniczo zmieniony, np. na skromniejszy 2-skrzydłowy. Co prawda budynek w obu ujęciach widzimy z innej perspektywy, to jednak może to mylić raczej tylko w przedmiocie podobieństwa nachylonych płaszczyzn obu dachów 2-połaciowych... Chyba warto było szukać za tymi rozrośniętymi drzewami i zaroślami czy nowymi budynkami; z pewnością niejedno się tam jeszcze kryje! Dziękuję za miłe pozdrowienia i serdecznie je odwzajemniam! KLK

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Temat wydawał się wyczerpany, wskazany przez „Tygla” wg „Google Street View” budynek Zapora Nr 76 jest bez wątpienia tożsamy z pochodzącym sprzed czterdziestu jeden laty parterowym z poddaszem typu mansardowego budynkiem na zdjęciu archiwalnym. Jedno co może dziwić, że z sześciu takich właśnie, usytuowanych przy ulicy Zapora budynków pokazanych na „Beskidii”, żaden nie odpowiada w pełni cechom zdjęcia archiwalnego! W szczególności nie ma tam ani jednego z oknem trójskrzydłowym na poddaszu, a tę cechę przecież uznaliśmy za trzecią wyróżniającą, to jej brak na zdjęciach współczesnych uznaliśmy za dyskswalifikujący przedstawione budynki! A tu na „Google Street View” widzimy na poddaszu wyraźnie okno trójskrzydłowe, co przy pasujących pozostałych cechach, przesądziło o identyfikacji budynku Zapora Nr 76. W razie wątpliwości – rozwiać je może – lub potwierdzić, jedynie ponowna, wnikliwa autopsja. No i spójrz: budynek Zapora Nr 76 w pełni odpowiada czwartemu zdjęciu współczesnemu na „Beskidii”, w ujęciu uwidaczniającym także numer „76” budynku, wyraźnie widać szczegóły jego modyfikacji: zamiast trójskrzydłowego okna – podwójne drzwi balkonowe, wiodące na dobudowany nowoczesny balkon, dach pokryty panelami falistymi, północna część parteru dosyć zaniedbana, z oknami zabitymi deskami. Rozwiązanie zagadki przynosi ostatecznie analiza zdjęć „Google Street View”: wykonano je w maju 2013 roku, widoczny na nich jest także narożny budyneczek na rogu Zapora-Kopytko, w którym kiedyś kiosk ze smakołykami, z którego teraz ani śladu: fajna parcela budowlana! Wniosek końcowy: w okresie pomiędzy majem 2013 i listopadem 2015, przeprowadzono modernizację budynku Zapora Nr 76 i wyburzono budynek Zapora Nr 79.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2018-01-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2018
Tygiel miał rację pisząc o Zaporze 76. Pani Emilia Kriebelt (rocznik 1925) na wywiadze dotyczącego dziejów Wapienicy od razu po zobaczeniu zdjęcia rozpoznała ten budynek na skrzyżowaniu ulicy Zapora z Kopytko. Na tle głowy dziewczynki po prawej stronie na archiwalnej fotografii widać wejście do sklepu państwa Cheroków. Wszelakie trudności w rozpozniu budynku były spowodowane zmianami detali architektonicznych, zmianami wielkości okien i pokrycia dachu.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica, rejon ulic Zapora, Kopytko, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.047 s