Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica X, ulica Zapora – pomiędzy Jaworzańską i Kopytkiem; status quo ante i post ante

Wapienica X, ulica Zapora – pomiędzy Jaworzańską i Kopytkiem; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-12-12 11:07:06
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Dzielnice, Wspomnienie PRL-u, Wolny czas,
To zapewne ostatnie już wapienickie zdjęcie archiwalne spośród kilkudziesięciu posiadanych, jakie zdecydowałem się jeszcze zamieścić na „Beskidii”, większość z nich obejmuje bowiem nie tak znowu ważne i tak miłe sercu wielu Pasjonatów – bukoliczne otoczenie Wapieniczanki i Doliny Luizy z naszymi biwakami, no i krajobrazy otaczającego nas tu Beskidu Śląskiego – tak więc to zdjęcie górnowapienickiej głównej arterii kończy już ten cykl. Znowu późnojesienną porą jesteśmy na ulicy Zapora – gdzieś w środkowym jej biegu pomiędzy Jaworzańską i Kopytkiem, ale gdzie dokładnie – o wstydzie! – ponownie nie jestem w stanie podać, w każdym razie na łagodnym prawym łuku, takim jak powyżej wylotu dzisiejszej Agawy (co widoczne na zdjęciu Wapienica IX!) lub też jakieś 200 metrów niżej... Wreszcie jednak na tym właśnie zdjęciu archiwalnym, wzrok nasz po lewej sięga zagajnika liściastego, okalającego obustronnie przepływającą niedaleko stąd, nieuregulowaną Wapieniczankę, z tymi imponującymi „jęzorami” starodrzewu sięgającymi ulicy i poza nią w kierunku zachodnim oraz połaciami agrokultury, najczęściej pastwiskami, pomiędzy nimi. Inaczej po stronie zachodniej ulicy: biegnące wzdłuż niej parkany siatkowe wskazują na istnienie tam starej zabudowy wiejskiej lub nowszej podmiejskiej! A nasza dzielna młodzież: Tomek (13) i Usia (8) szpanuje na zdjęciu zjazdem w dół gładziutkiej tu asfaltówki na wrotkach, prymitywnym dosyć prekursorze łyżworolek, które pokazały się u nas masowo dopiero jakieś dwie dekady później.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Czy ja więm? Niby te „jęzory” starodrzewu na tym zdjęciu zrobionym nieco wyżej Hotelu „Papuga” – na wysokości niedokończonego, niewiadomego przeznaczenia, wielkiego obiektu Zapora Nr 15 występują, ale ulica zatacza tu wyraźnie krótszy łuk, no i ten żywopłot z prawej… Inne tutaj genius loci, nie wydaje mi się, aby to miało być w tym miejscu!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Może zatem jednak tutaj, na tym zrzucie ekranowym z niezawodnego Google Street View (z maja 2013)? Czyli tuż powyżej znanego nam już z innych zdjęć skrzyżowania ulic Zapora i Agawy? I na tym zdjęciu także występują te „jęzory” starodrzewu wdzierającego się na ulicę, ale prawy łuk jezdni jest może jednak obszerniejszy? Znowu potrzebna pomoc pamiętliwszych ode mnie Pasjonatów „Beskidii” – znawców starej Wapienicy!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica - ul. Zapora pomiędzy Jaworzańską i Kopytkiem stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.076 s