Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Olszówka Górna XII; okolice Równej

Olszówka Górna XII; okolice Równej

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-12-24 00:06:43
Rok zrobienia zdjęcia: 1940
Kategoria: Cygański Las i okolice, Portrety mieszkańców, Litografie,
Szanowni Pasjonaci „Beskidii” znają już z wcześniejszego wpisu Olszówka Górna VII, osiadłą tutaj od wielu stuleci rodzinę Pieschów, właścicieli posesji – wg starej numeracji Nr 5 i Nr 23 (Diabelski Młyn), których najmłodsze pokolenie lat wojny, to uwiecznieni w 1940 roku przez wybitną malarkę Herthę Karasek-Strzygowski (1896…1990) Andreas „Drela” i Franziskus „Franzi” Pieschowie. Pozwalam sobie zaprezentować tę kopię czarno-białej (niestety!) reprodukcji z Monografii Kamienicy i Olszówki Górnej w języku niemieckim Ś.P. Aloisa Kremsy, nie żyjącego już byłego, aktywnego (znakomicie władał językiem polskim!) Pasjonata „Beskidii”, a to nie tylko ze względu na urodę tego obrazu, ale i jego tematykę świąteczną – wraz ze swoimi najlepszymi Życzeniami Bożenarodzeniowymi i Noworocznymi dla Przyjaciół z „Beskidii”! Dodaję mały fragment tekstu ze str. 270 Monografii o tym, co tu widać: „Od Bożego Narodzenia do Trzech Króli, od domu do domu chodzili kolendujący chłopcy. Nieśli obracającą się, bajecznie kolorową i jasno rozświetloną gwiazdę oraz „Betlejemkę” i tak szli od izby do izby, śpiewając swoje Kolendy. Zaś od 6. stycznia przechodzili przez okoliczne wsie Trzej Królowie. Na głowie mieli wysokie białe korony z tektury, na swojej odzieży nosili białe ojcowskie koszule, i krocząc w izbie w koło, śpiewali Kolendy, a także ucieszne pieśni szelmowskie. Każdy z nich: Kaspar, Melchior i Baltazar wypowiadał swoją przypowieść, jeden z nich był murzynem o zaczernionej twarzy. Zanim weszli do domu – nasłuchiwali, czy mieszkańcy mówią po niemiecku czy po polsku i zależnie od tego, śpiewali swoje pieśni lub recytowali przypowieści, kończąc: „Za wasze dary dziękujemy, szczęścia i błogosławieństwa wam życzymy…”

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Nie znam dalszych losów Andreasa Piescha, o Franzim wiemy, że zginął tragicznie od wybuchu miny talerzowej; historia powojenna boleśnie przeorała Olszówkę i w miejsce jej założycieli, zamieszkali w niej przybysze z okolicznych wiosek góralskich… Dziesięciohektarowa posiadłość Pieschów rozpadła się na wiele mniejszych, pas terenu pomiędzy ulicami Olszówka i Armii Krajowej jest obecnie pokrytym gęstymi zaroślami nieużytkiem, kryjącym niejedną tajemnicę; nie znam rozgraniczenia byłych terenów Pieschów do granicy z Kamienicą, jednakże przyjmując ukształtowanie działek gruntowych wg historycznej gospodarki łanowej (Waldhufendorf), obszar ten sięgać mógł nawet poza Halę Sportowo-Wystawienniczą! Nie mając jednak co do tego pewności – na zdjęciu współczesnym pokazałem (wykorzystując ponownie Google Street View!), nową uliczkę Równą, prowadzącą z Olszówki do Hodowli Pstrągów p. Syta za potokiem – w obu kierunkach. Za moich młodych lat była tam dróżka pomiędzy rozległymi polami, z której niedzielnych spacerowiczów przeganiał wypasujący krowy nowy gospodarz byłego młyna i ludnego kąpieliska „Teufelsmühle” – czyli „Diabelskiego Młyna”…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Olszówka Górna, okolica Równej "Drela" i "Franzi" Pieschowie stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.041 s