Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Kobiernice, martwa odnoga Soły; status quo ante I i post ante

Kobiernice, martwa odnoga Soły; status quo ante I i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-02-03 21:01:16
Rok zrobienia zdjęcia: ca 1925
Kategoria: Kobiernice, Nad wodą, Portrety mieszkańców,
O martwej odnodze Soły obok gospodarstwa Wykrętów w Kobiernicach, była już mowa w moim wcześniejszym wpisie, a także wpisie „korzeniowskiego” – „Uroki Soły”, gdzie nasza gromadka letników na płaskodennej krypie, służącej do przeprawy na drugi brzeg tego starorzecza, będącego długim, kamienistym półwyspem… To dobry teren do wypasu gospodarskich kóz i zabawy dla dzieciarni, w płytkiej tu wodzie i na piaszczystym brzegu, a także – wiele, wiele lat wcześniej, do wędkowania! Mamy – ani chybi – lata dwudzieste, pan siedzący z wędką to gospodarski syn Antoni Wykręt – starszy brat znanego nam już Franciszka, absolwent z 1909 roku Höhere Kaiser u. Königliche Staatliche Gewerbeschule in Bielitz – obecnej bielskiej Przemysłówki, kolega szkolny i przyjaciel stojącego obok z dłuuuugą wędką Ojca. Mamy tu południową, końcową już część odnogi, spokój tu zupełny, lustro wodne bez jednej zmarszczki, choć wyżej nieco usytuowany dopływ wód z mokradeł u stóp Kopca – jak miejscowi nazywają Wołek, zapewnia niewielki przepływ świeżej wody. I tu, i w przepływającym opodal bystro głównym nurcie Soły – ryb zatrzęsienie! Proszę jeszcze zwrócić uwagę na godne ubiory obu panów: zaraz widać, że to żadne kpy, ino całą gębą paniska: gospodarz i jego miastowy gość z samego Bielska!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-02-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1941
Ta sama martwa odnoga Soły, tyle że patrząc w kierunku północnym – gdzie z prawej łączy się z głównym nurtem rzeki. Z tego miejsca niewidoczne jest wielkie zawirowanie wody u końca odnogi, wywołane zasysaniem przez bystro przepływającą Sołę, wygląda to groźnie – ale kiedy po latach podpłynąłem tam, aby dać się porwać przez wir – nic takiego się nie stało! Groźniejsze już są nagłe uskoki dna w pozornie płaskiej, niegłębokiej części odnogi, tylko przytomnej interwencji Ojca w czasie naszego letniskowego pobytu tam w 1941 roku zawdzięczam, że nie utonąłem, zapadłszy się jednego razu po szyję! Tym razem jest z nami parobek Wykrętów Janek, nasz cicerone i przyjaciel, który pływając żabką, zwykł komicznie wydymać policzki!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-02-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1941
W trakcie zabawy na drugim brzegu odnogi Soły z córeczka Wykrętów Marysią, na horyzoncie rysuje się północne, zalesione zbocze Żaru. Czego na zdjęciu nie widać, to stadka pasących się kóz Wykrętów, wiecznie głodnych – stąd razu pewnego nie pogardziły nawet suszącymi się na krzewach kąpielówkami!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-02-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2008
Po latach – patrząc ze szczytu Żaru w kierunku północno-zachodnim, roztacza się pod nami imponująco rozległa panorama: za wieżą kościoła w Porąbce – Zbiornik Czaniecki, będący nie tylko najmniejszym, trzecim obiektem kaskady zbiorników retencyjnych Soły, ale zwłaszcza rezerwuarem wód dla ujęć wodnych Spółki Miejskiej AQUA. Za dwoma skupiskami wysokich drzew na prawym skraju zdjęcia – teren byłego gospodarstwa Wykrętów z pozostałością sadu śliwkowego… Teraz to strefa ochronna AQUY, dostępna tylko dla jej personelu technicznego. Tam zaś gdzie wał zbiornika – kiedyś martwa odnoga Soły, raj dla dzieci i wędkarzy…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Kobiernice Górne, nad Sołą stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.267 s