Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Kobiernice, Krajowa Niższa Szkoła Rolnicza; status quo ante i post ante

Kobiernice, Krajowa Niższa Szkoła Rolnicza; status quo ante i post ante

Rodzaj: Pocztówka, Autor: KLK, Dodano: 2016-02-13 23:02:45
Rok wydania pocztówki: 1910
Kategoria: Kobiernice, Szkoły, Architektura,
To już zapewne ostatni wpis dotyczący Kobiernic – chyba że odnajdzie się zapodziana gdzieś, ciekawa widokówka Kobiernic Górnych z Kopcem (Wołkiem!) w tle, widzianymi z Porąbki! Zaprezentowane tym razem dwie widokówki zawdzięczamy znanemu nam już koledze szkolnemu Ojca – Antoniemu Wykrętowi, który napisał je (w języku niemieckim!) latem 1909 i 1910 roku, w odpowiedzi na korespondencję Ojca. Dzięki późniejszej z nich znamy adres Ojca: Biała, Hałcnowska Nr 31, czyli kilka domów przed sławetną Szkołą Tańców Towarzyskich Karola Weissa – Hałcnowska Nr 45! Obie kartki przedstawiają Krajową (Niższą) Szkołę Rolniczą w Kobiernicach, co wypisano na nich w języku polskim – obowiązującym już naonczas w Galicji. To żaden przypadek – że akurat ten budynek został uwieczniony na widokówce, był przecież wtedy najwybitniejszym w niemałych obszarem, sielskich Kobiernicach, rozciągających się wzdłuż zachodniego brzegu Soły od Kęt-Podlesia (słynne z kąpieli Podlasy!), aż po Porąbkę. Budynek ten – znany dawniej jako Dworek, zbudowany został w stylu klasycystycznym na terenie parku przez właścicieli Tomkowiczów herbu Przyjaciel na początku XIX wieku, a w 1874 roku ich potomek Herman Czecz przekazał go wraz z parkiem wsi Kobiernice na cele średniej szkoły rolniczej, która została tam założona uchwałą Sejmu Krajowego 18.10.1874 roku! Pokazana na widokówkach Niższa Szkoła Rolnicza prowadziła swą działalność niestety tylko do 1920 roku, później urządzane tam były kolonie zdrowotne dla młodzieży krakowskich rodzin robotniczych. Dworek gościł także wybitnych Polaków: 18.02.1915 po listopadowej Bitwie pod Krzywopłotami – Brygadiera Józefa Piłsudskiego, 28.07.1928 – Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: KLK Dodano: 2016-02-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1909

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-02-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Przyznam się – przechodząc i później przejeżdżając autem przez Kobiernice ulicą Parkową, wzrok mój zatrzymywał się na ładnym kościele p.w. Św. Urbana (zburzonym w 2005 roku z powodu braku funduszy na remont…), natomiast nie zwróciłem jakoś uwagi na prześwitujący od strony wschodniej przez drzewostan i krzewy typowy, śliczny dworek polski w stylu klasycystycznym, z czterokolumnowym portykiem zwieńczonym trójkątnym tympanonem! Z pomocą przyszedł – jak już wiele razy wcześniej, niemal przypadkowo niezawodny Google Street View – dzięki któremu to zdjęcie, ukazujące w całej swej urodzie, z niewielką tylko wadą techniczną, ten kobiernicki Dworek! Cieszyć oko może wysoki, kryty czerwoną dachówką dach – po tym, gdy został odbudowany po pożarze zajętego w czasie okupacji przez niemiecki Grenzschutz na koszary Dworku, no i zieleń wielkiego parku; niestety Dworek zajęty obecnie w części przez Gminny Ośrodek Kultury, jest wewnątrz zaniedbany, wręcz popada w ruinę… Skąd to wszystko: historię Dworku, Szkoły Rolniczej i Ośrodka Kultury wiem? Wiedzę zaczerpnąłem ze stałej rubryki „Moim zdaniem” w witrynie http://kobiernice.pl prowadzonej przez kobiernickiego Radnego Gminy Porąbka, wielkiego patrioty lokalnego i kompetentnego kronikarza Kobiernic – Pana Ignacego Kocemby. Swój apel o ratowanie tego pięknego zabytku zakończył znamiennymi sentencjami I. Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” oraz: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Uniwersalistyczny wydźwięk słów naszego Wielkiego Rodaka ma – jak sądzę, swój sens także w naszym Dwumieście i dla naszych spraw… I jeszcze zdanie do p. Kocemby: „Pana słowa Panie Ignacy, z pewnością nie są głosem wołającego na puszczy!”

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sentyment Dodano: 2016-05-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1910-1919
 Szematyzm galicyjski 1914r.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sentyment Dodano: 2016-06-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2016
 Ejewacja frontowa, aktualny stan.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sentyment Dodano: 2016-06-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2016
 Elewacja wschodnia. Aktualny stan.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Kobiernice, Krajowa Niższa Szkoła Rolnicza stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.129 s