Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica XI, wodospad w Dolinie Luizy; status quo ante i post ante

Wapienica XI, wodospad w Dolinie Luizy; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-04-24 11:53:33
Rok zrobienia zdjęcia: 1931
Kategoria: Góry w mieście, Wapienica, Litografie,
Ha – przywykliśmy do fotografii krajobrazów miejskich i sielskich, obiektów architektonicznych czy technicznych – a tu zwyczajny rysunek ołówkowy, nawet nie żadna tam litografia! Ale rysunek ten zasługuje na uwagę ze względu na inskrypcję: „Lobnitz 16.V.31.Korz.”, czyli: „Wapienica, 16.05.1931, Korzeniowski” i jego autora, Stryja Ludwika, znanego nam już z przysłanej w 1929 roku z Los Angeles kartki bożenarodzeniowej… Zatem – jeśli nie zaszła tu pomyłka w datowaniu, to szkic powstał nie z natury, lecz z … pamięci, bo Ludwik (czy Ludwig!) nigdy nie powrócił z Ameryki do swojej beskidzkiej Ojczyzny, lecz zmarł przedwcześnie w 1934 roku w Mexico City. A więc po wielu latach przebywania wśród cudów techniki północnoamerykańskiej oraz zabytków Majów i Azteków – w Jego pamięci pozostała ta tak droga i nam Dolina Luizy w Wapienicy, którą potrafił oddać z dokładnością godną najwyższego podziwu… Właściwie jednak – nic dziwnego: Ludwik zawsze chciał zostać architektem, nie pozwoliły na to skromne warunki materialne rodzinnego, robotniczego domu… Nam pozostaje tylko jeszcze znaleźć odpowiedź na pytanie: a gdzie właściwie znajduje się narysowany obiekt?

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Pierwsza możliwość: most przy dawnym Tartaku Książąt Sułkowskich, obecnie Polu Biwakowym – po niedawnej przebudowie mostu i koryta rzeki, na której wcześniej, powyżej mostu był trochę wyższy niż teraz stopień wodny z wodospadkiem. Gdyby nie gęsty obecnie drzewostan na zachodnim brzegu Wapieniczanki – także i z tego miejsca widoczny byłby grzbiet Wysokiego (762 m) i Palenicy (688 m). Ale ogólne ukształtowanie terenu, no i most drogowy z którego to zdjęcie, nie specjalnie przemawiają za tą lokalizacją szkicu archiwalnego.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Kilkaset metrów wyżej następny sztuczny stopień wodny, całkowicie obecnie zdewastowany erozją rzeczną; miejsce bardzo lubiane przez spacerowiczów – zwłaszcza z dzieciarnią, dla zabaw w płytkiej tu wodzie powyżej wodospadu. Można się tu także położyć na kocyku dla krótkiego biwaku lub twarzą ku Słońcu - jeśliby nam wiosną lub latem miało przyświecić; idyllicznie tu i spokojnie, o ile akurat pobliską drogą do Wielkiej Łąki nie przejeżdża jakiś samochód służbowy. Także i stąd – gdyby nie zgęstniały drzewostan, widoczny byłby grzbiet Wysokiego, ale umocnione skarpy brzegowe znacznie tu niższe i płytsze aniżeli na szkicu archiwalnym Ludwika, brak też śladu nawet po jakimś mostku.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
A to już miejsce tuż przed samą Zaporą Wodną im. Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego! Niemal wszystko tu pasuje do rysunku Ludwika: umocnienia brzegowe powyżej zastawu i poniżej – gdzie jakby płytki zbiornik wodny do którego dzisiaj spływa obfity wodospad, przed rustykalnym mostkiem – prawie takim samym jak na szkicu! Także grzbiet Wysokiego nadal jest z tego miejsca wyraźnie widoczny – jakby nie upłynęło tych osiemdziesiąt i pięć lat… Ale – gdzie na ludwikowym szkicu archiwalnym jest ta widoczna na współczesnym zdjęciu, imponująca, bo wysoka na 21 m zapora wodna, obecnie we władaniu wodociągowej Spółki Miejskiej AQUA? Budowę tej zapory rozpoczęto przecież jeszcze w 1929 roku i planowano zakończyć w lecie 1931, zatem w maju 1931 na który datowany jest szkic Ludwika, powinna być wraz z placem budowy bezwzględnie widoczna – choć budowę ukończono dopiero w sierpniu 1932, z powodu przeżywanych przez Miasto trudności finansowych. Opisane okoliczności pozwalają nam jednak na upewnienie się co do proweniencji rysunku Ludwika: przebywając w Ameryce zapewne nie wiedział o budowie ogromnej zapory wodnej w Dolinie Ludwiki i nigdy jej nie zobaczył, rysunek Jego ukazuje nam ostatni, idylliczny widok, jaki Mu pozostał na zawsze pod powiekami…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2016-05-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Pomimo niepozornego dzisiaj stanu faktycznego, to bez wątpienia współczesne miejsce, które przedstawia rycina z 1931 roku. To miejsce to zalewik na wysokości Muchowej Łąki w Dolinie Luizy. Pozostało już kilka niewielkich śladów dawnego zalewiku - kilka kawałków betonu i stalowe zbrojenia. Jeszcze w latach 50. XX wieku zalewik funkcjonował lecz liczne powodzie a przede wszystkim brak konserwacji spowodował, ze natura zrobiła swoje.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: BBK Dodano: 2019-10-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2019
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: BBK Dodano: 2019-10-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2019
 
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica - wodospad w Dolinie Luizy stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.034 s