Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > W Sporyszu na biwaku nad Koszarawą IV; status quo ante 1 i post ante

W Sporyszu na biwaku nad Koszarawą IV; status quo ante 1 i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-04-29 23:57:31
Rok zrobienia zdjęcia: 1962
Kategoria: Żywiec, Góry w mieście, Nad wodą,
Musieli Państwo Pasjonaci „Beskidii” zauważyć, że na poprzednich zdjęciach ze Sporysza słoneczko nie bardzo nam dopisywało – na szczęście jednak nie przez całą niedzielę, bo byłby klops z kąpielą, a nawet z pływaniem na materacach pneumatycznych po Koszarawie! Ale kiedy Słońce się wreszcie pokazało, wszyscy niemal biwakowicze hurmem ruszyli do kąpieli, a Alicja z imienniczką Alusią odważyły się nawet podpłynąć na materacu pod sam zespół wielkich zasuw rozdzielczych wody: do młynówki zasilającej sporyską „Śrubenę” i spustowej do dolnej części zastawu, a to przecież niebezpieczna sztuczka: nie daj Bóg, aby porwał je bystry tam prąd! Na szczęście jednak u wlotu tych zasuw kilka wielkich głazów stanęłoby na przeszkodzie, a tak w ogóle dosyć tam wokół nich płytko – a całą lewą stronę koryta rzeki zalega wielki kamieniec! Toteż nie widać strachu na obliczu naszych pań, może nawet odważą się na coś więcej, skoro dotarły tak daleko od biwaku? W głębi zaś zdjęcia widać za zastawem łuki mostu drogowego szosy Żywiec – Jeleśnia.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-29
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1962
No proszę: obie panie odważyły się wejść na wysoki pomost ze skomplikowanymi urządzeniami sterującymi zasuwami wodnymi, gwoli prawdy – było tam już przed nimi kilku letników, wśród nich i nasi panowie, a nawet … odważny chłopczyk! Są tam oczywiście balustrady zapewniające warunki BHP dla obsługi urządzeń, ale i tak jesteśmy pełni podziwu dla kurażu naszych pań!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-29
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
A po upływie tych pięćdziesięciu czterech lat, nie tak łatwo byłoby już wejść na ten pomost, został odgrodzony od lądu solidnym metalowym płotkiem, ale urządzenia sterujące pozostały te same – solidna robota! Nic dziwnego: przecież będąca właścicielem urządzeń zasilających wodą fabryka „Śrubena Unia SA” jest znanym i uznanym producentem śrub i innych stalowych elementów złącznych, zatem wyznawać musi zasadę: „Jaki pan – taki kram!”, to jej wizytówka! W tej chwili zasuwy młynówki są spuszczone, a betonowe koryto, które przed laty wypełniała bystra, wyglądająca niesamowicie groźnie woda, jest nieomal suche i rosną w nim … kaczeńce! Natomiast po stronie wodnej zasuwy, głębokość wynosić musi ze dwa metry, co patrzącej na to z góry Alicji, z pewnością uprzytamnia, jak ryzykowna jednak była jej i Alusi wyprawa przed półwieczem!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Sporysz, biwak nad Koszarawą stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.072 s