Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Witaj na Kubalonce! II, Sanatorium Dziecięce; status quo ante i post ante

Witaj na Kubalonce! II, Sanatorium Dziecięce; status quo ante i post ante

Rodzaj: Pocztówka, Autor: KLK, Dodano: 2016-05-04 18:21:29
Rok wydania pocztówki: 1942
Kategoria: Istebna, Architektura, Góry w mieście,
Skoro poznaliśmy już uroki Kubalonki na przykładzie ewolucji jaką przeszło tam otoczenie zabytkowego baru „Beczka”, poznajmy jeszcze usytuowane nieco dalej, na dosyć stromym stoku południowym, zbudowane tuż przed wojną ogromne Dziecięce Sanatorium Przeciwgruźlicze, znane od 1938 roku jako Wojewódzki Zakład Leczniczo-Wychowawczy im. Józefa Piłsudskiego! Paradoksalnie: nie na przykładzie źródeł polskich, lecz tej widokówki niemieckiej z 1942 roku, zrobionej z wysokości szosy Kubalonka – Istebna – Koniaków, pozwalającej ocenić nie tylko imponującą główną część kubaturową z charakterystyczną wieżą, ale i piękną aranżację roślinną – przypominającą ogród barokowy… Ciekawa historia: Niemcy hitlerowscy, którzy przecież mówiąc o Polsce i Polakach nie inaczej aniżeli pogardliwie: „Saisonstaat” (Państwo sezonowe) i „Polnische Ordnung” (Polski porządek – w sensie prześmiewczym!), uwiecznili to bezprecedensowe polskie dokonanie na tablicy pamiątkowej u wjazdu do Sanatorium: „Wir danken unserem Führer, daß er diese, von den Polen erbaute Heilstätte dem Deutschen Volk zur Verfügung gestellt hat” (Dziękujemy naszemu Wodzowi (Hitlerowi!), że to zbudowane przez Polaków Sanatorium przekazał do dyspozycji narodowi niemieckiemu”). Przecież tak nowoczesnego, wzorcowego kompleksu leczniczego, Niemcy nie posiadali nawet u siebie! Dalsza ciekawostka: przez „naród niemiecki” rozumieli nie tylko mieszkańców Altreichu (Starej Rzeszy), lecz wszystkich terytoriów zaanektowanych – także Górnego Śląska, nie brakowało więc w Sanatorium dzieci polskich – znających także język niemiecki jak ja, ale również takich, które nie znały ani słowa niemieckiego, jak np. leżący na mojej sali ośmioletni gdzieś Gustaw! Być może było tak tylko na początku okupacji, kiedy jedynym warunkiem było posiadanie przez rodziców opłaconego ubezpieczenia społecznego, wiadomym mi jest, że w okresie późniejszym, sytuacja się tam pod wieloma względami pogorszyła… Czarno-biała widokówka sygnowana jest: „Heilstätte Istebna i.d. Beskiden, Post Jablunkau (Oberschles.)”

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-05-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Sanatorium to po przeorganizowaniu i zmianie po 2004 roku nazwy na Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej, widzimy na zdjęciu wykonanym z miejsca nie odbiegającego zbytnio od tego, co archiwalne; pozwala nam to na rozpoznanie zmian, jakie się tu od przedwojnia dokonały. Dominującym akcentem bryły Sanatorum pozostała jego część wieżowa – obecnie hotelowa, wraz z budynkiem administracyjnym i wejściem głównym pod charakterystycznym, wąskim tarasem na piętrze, jednakże przyległe do wieży skrzydło wschodnie – gdzie szkoła, dział żywienia z kuchnią, dział techniczny i kotłownia, zostało nadbudowane o piętro i rozbudowane o rozległą,.drugą część hotelową. Rzuca się też w oczy zmiana aranżacji zieleni, zniknęły te imponujące klomby i rabaty ozdobne, w ich miejsce wszechobecne teraz w całym kraju tuje i cyprysy, przypomina to teraz raczej park w stylu angielskim, bo i ta rozrośnięta wokół, zwłaszcza na zboczach roślinność górska: świerki, jodły, jarzębiny… Jednym słowem: jest tu obecnie inaczej, ale chyba nadal ładnie, prawda?

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-05-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Nie oparłem się pokusie pokazania P.T. Pasjonatom jeszcze tego pogodnego w wyrazie przybliżenia najbardziej reprezentacyjnego fragmentu Sanatorium: rzec można, wyglądem niemal wcale nie odbiegającego od pierwotnego, mamy tu nawet ten okrągły klomb przed wejściem głównym – tyle że nie z palmą, lecz z urokliwszymi jeszcze, młodymi iglakami!
bladzmiana

Komentarze

Poczta w sanatorium
Data: 2018-02-10 Autor: nie zarejestrowany ~Jerzy Lehmann
Witam, czy jako gość tego sanatorium pamięta Pan może jak wyglądała działalność poczty w tym budynku. Kolekcjonuję stemple dotyczące Górnego Śląska i właśnie w posiadaniu takiego stempla z 1941 roku jestem. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Istebna, Sanatorium Dziecięce na Kubalonce stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.045 s