Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Pałac Kępińskich w Moszczanicy VI; status quo ante i post ante

Pałac Kępińskich w Moszczanicy VI; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-08-21 22:28:55
Rok zrobienia zdjęcia: 1937
Kategoria: Żywiec,
„…Wśród krzaków, na niewielkiej wolnej przestrzeni, stała figura Matki Boskiej z wyrytym na cokole napisem: Salve Regina! Marszałek Piłsudski polubił to miejsce, kazał mi nawet figurę sfotografować...” (Mieczysław Lepecki „Pamiętnik Adiutanta…”) To wykonane w sierpniu 1937 roku zdjęcie z Ilustrowanego Kuriera Codziennego z pewnością nie jest autorstwa kpt. Lepeckiego, ale dzięki widocznemu wraźnie na kolumnie napisowi „Salve Regina” jest ważnym świadectwem historycznym, za chwilę dowiemy się dlaczego! Oba ostatnie zdjęcia archiwalne ze zbiorów NAC.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-08-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010
No właśnie: mamy tu wykonaną w 2010 roku niemal że replikę zdjęcia archiwalnego, ale gdzie na kolumnie bazowej posągu napis „Salve Regina”? To, że zniknęły jedne krzewy i drzewa, a wyrosły inne – to normalność, ale aby zniknęła wyryta, wklęsła napisówka? A przy bliższym przyjrzeniu się i porównaniu obu posągów widać, że i podstawa na której są postawione i same figury są … inne, na zdjęciu archiwalnym Dzieciątko obejmuje Matkę za twarz prawą rączką, na współczesnym rączka ta opada na dół, na archiwalnym Matka przytula swą twarz do Dzieciątka, na współczesnym głowa Matki jest wyprostowana! A tak w ogóle: figura na zdjęciu archiwalnym jest jakby „dojrzalszego” wykonania od „prymitywizującej” współczesnej. Aby się co do tego upewnić, zróbmy jeszcze przybliżenie zdjęcia!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-08-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Na zbliżeniu znajdujemy potwierdzenie poprzednich spostrzeżeń, co więcej widzimy, że Matka trzyma Dzieciątko nie pod nóżki, jak się to zwykle czyni, lecz obejmuje je jakby nieporadnie dłońmi od przodu pod siedzenie i za nóżki! O ile twarz Madonny pod chustą posiada ładne rysy, to główka Dzieciątka robi wrażenie za dużej względem korpusu, jest wielkością porównywalna z głową Matki… Zatem nie można tu mówić nawet o replice starej, oryginalnej figury, lecz dosyć nieudolnej próbie powtórzenia tematu: Madonna z Dzieciątkiem… Pytanie: jak i kiedy się to stało oraz dlaczego nie ma w tym temacie informacji w rozlicznych źródłach? Możliwości są dwie: oryginalną figurę zniszczyli albo Niemcy okupujący Pałac Kępińskich w Moszczanicy, albo … nasi „kochani rodacy” po wojnie, w ramach walki z przejawami religii w świeckim otoczeniu… No a nową figurę wykonano – kiedy tylko stało się to możliwe, zapewne wtedy, kiedy w miejsce starego patrona Juliana Marchlewskiego, Zespołowi Szkół nadano imię Marszałka Józefa Piłsudskiego… Liczę na to, że znajdzie się jednak miejscowy znawca tematu, który dla rozwiania istniejących wątpliwości, uświadomi Pasjonatów „Beskidii” w tym względzie!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-08-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Na tym współczesnym zdjęciu z 22.04.2016, wykonanym po powrocie z sesji zdjęciowej z Alicją w Sporyszu, widać pozytywne zmiany wokół figury Madonny z Dzieciątkiem: ładnie oczyszczono kamienne podłoże wokół bazy posągu, a także samą bazę, kolumnę i statuę, zdobią je kwiaty i znicze; no – kulturka, tak trzymać! W tym miejscu chciałbym jeszcze zachęcić P.T. Pasjonatów i wszystkich Internautów do odwiedzenia Moszczanicy, najlepiej wiosną – jak my to uczyniliśmy, albo jesienią – kiedy Park Pałacowy zachwyci nas kolorami opadającego listowia. Proszę spróbować samodzielnie ruszyć śladami I. Marszałka, aby zrozumieć jego zachwyt Moszczanicą. Wcześniej dobrze byłoby przeczytać coś z bogatej literatury o Nim, szczególnie polecam „Strzępy meldunków” Felicjana Sławoja Składkowskiego, no i wspomniany już „Pamiętnik Adiutanta Marszałka Piłsudskiego” Mieczysława Lepeckiego.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Pałac Kępińskich w Moszczanicy, figura Madonny z Dzieciątkiem stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.045 s