Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Synagoga Bielsko - pochód 3 Maja

Synagoga Bielsko - pochód 3 Maja

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: jacekproszyk, Dodano: 2016-09-09 19:23:49
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Synagogi, Ulicówka, Zdarzenia,
Pochód z okazji święta 3 Maja obok synagogi i żydowskiego domu ludowego (Banialuka). Fotografia ze zbiorów Gminy Żydowskiej w Bielsku, która pocztówkę zakupiła kilka dni temu.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: jacekproszyk Dodano: 2016-09-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
Detal - fasada synagogi i żydowskiego domu ludowego

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: jacekproszyk Dodano: 2016-09-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
Detal - do identyfikacji co to za formacja

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-09-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1928
Do tego fenomenalnego przedwojennego zdjęcia zrobionego w pryncypalnym punkcie naszego Miasta – doprawdy nie trzeba jeszcze moich superlatywów, wszystko zostało tu już powiedziane. Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu, a dowiemy się roku wykonania zdjęcia i zidentyfikowani zostaną choć niektórzy defilujący członkowie TG „Sokół” – zapewne z Bielskiego Gniazda. Nasz, tj. Alfreda i mój Ojciec Józef Korzeniowski był członkiem Gniazda Bialskiego i z czasów Jego aktywności w nim (był instruktorem gimnastyki!), zachowały się regulaminy i „Śpiewnik Sokoli” – w charakterystycznej jasnobłękitnej okładce. No i ta muślinowa chusteczka z delikatną dekoracją kolorowym woskiem i ilustracjami z wygranych przez Niego w 1928 roku zawodów lekkoatletycznych: skok w dal – 6.38 m, skok wzwyż – 1.55 m. bieg na 100 (raczej 60!) m – 8 s! TG „Sokół” był bowiem nie tylko kuźnią patriotyzmu, ale i tak pożądanej niepodległościowo tężyzny fizycznej, stąd właśnie ta zmyłkowa trochę nazwa: „Towarzystwo Gimnastyczne”. Za to właśnie był wjątkowo wręcz znienawidzony przez Niemców, a później Sowietów, no i polskich komunistów.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
synagoga stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.115 s