Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Beskid Śląski, Dębowiec IV; status quo ante i post ante

Beskid Śląski, Dębowiec IV; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2017-01-21 12:12:50
Rok zrobienia zdjęcia: 1958
Kategoria: Cygański Las i okolice, Góry w mieście, Wspomnienie PRL-u,
Słowo się rzekło - i co prawda, nie kobyłkę, lecz urocze dziewczę mamy na dolnym, dobrze do zawodów przygotowanym stoku Dębowca, na którym dziś, z okazji tych młodzieżowych zmagań, aż się roi od narciarzy i widzów! Widoczne na górnym skraju zdjęcia, tuż przed łagodniejszą górną łąką pojedyncze tyczki, wskazywać by mogły zawody slalomowe, ale rzadsze rozmieszczenie na łagodnym zboczu sugeruje raczej trochę szybszą konkurencję – gigant: a któżby w tamtych siermiężnych czasach zwracał na Dębowcu uwagę na przepisowe ukształtowanie bramek? Myślę, że Basia Dudekówna którą tu widzimy, zaledwie trzynastoletnia starsza siostra znanego nam Wojciecha, jest już po swoim przejeździe: przecież cała jej rodzina zarażona jest bakcylem narciarstwa! Tata Edward był nie tylko „od zawsze” wytwórcą nart, ale i byłym zjazdowcem Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (SNPTT), w ślady Jego później poszedł najmłodszy syn Wojtek – regionalny mistrz slalomu. Zapyta ktoś: a gdzie u Basi opięty kombinezon narciarski, kask, gogle, wiązania bezpiecznikowe, ochraniacze? Niech jeszcze zapyta: a gdzie na poboczu stoku wyciąg narciarski choćby tylko typu „wyrwijrączka”? Inne czasy, inni ludzie: cieszyliśmy się samym faktem możliwości obcowania z naturą na ukochanych „deskach” o rzut czapką od Bielska i nadejścia zimy wyczekiwaliśmy niczym kania deszczu…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-01-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012/13
Co prawda nie dokładnie z tego samego miejsca to ujęcie dopiero co (2012/13!) uruchomionego próbnie wyciągu kanapowego, no i śniegu mniej – bo okres wczesnozimowy, ale oddaje ono dobrze charakter stoku narciarskiego pośrodku jego stromszej części i imponującą infrastrukturę techniczną.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-01-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Zobaczmy jeszcze te dwa zdjęcia grudniowe 2016, pokazujące współczesny sposób przygotowania stoku narciarskiego Dębowca: naśnieżanie agregatami śniegowymi pokazane spod pierwszego stanowiska ścieżki dydaktycznej obok oczka wodnego oraz z przystanku autobusowego MZK Nr 7 przy ulicy Karbowej. Widok groźny – ale piękny pod to nisko przyświecające Słońce, choć hałas porażający. Liczy się jednak efekt końcowy: pokrywa śnieżna umożliwiająca swobodną jazdę po całej długości trasy od górnej do dolnej stacji wyciągu, co tej mało śnieżnej zimy byłoby inaczej nieosiągalne!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-01-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-01-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Efekt końcowy przygotowania stoku narciarskiego Dębowca: widok w godzinach południowych przednoworocznego piątku 30.12.2016 roku. Czego akurat w tym ujęciu nie widać: przy dolnym wyciągu dziecięcym (typu „wyrwijrączka!”, ale bardzo bezpiecznym!) nieustanny ruch kilkuletniej dzieciarni na nartkach z tatusiami – coś pięknego! Ponadto dzieciarnia zjeżdża na saneczkach po poboczu dolnej części stoku. Nawet tylko samo patrzenie sprawia nam starszym radość!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Dębowiec, dolny stok zimą, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.044 s