Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Beskid Śląski, Dębowiec VI; status quo ante i post ante

Beskid Śląski, Dębowiec VI; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2017-01-21 21:17:54
Rok zrobienia zdjęcia: 1958
Kategoria: Cygański Las i okolice, Góry w mieście, Wspomnienie PRL-u,
Co prawda specjalnością „Beskidii” są krajobrazy i architektura naszego pięknego Podbeskidzia, nie zaś zmagania i postacie sportowców, no chyba że chodziłoby o takich asów jak znana nam już pływaczka międzywojenna Trauda Dawidowicz lub powojenna Halina Dzikówna, zwłaszcza zaś mistrzowie boksu Zbigniew Pietrzykowski i Marian Kasprzyk, czy skoczkowie: nieodżałowany Zdzisław Hryniewiecki i Adam Małysz, a ostatnio szybownik Sebastian Kawa... Niestety nie udało mi się uwiecznić, a zatem i upublicznić zdjęcia żadnego z nich – należy mieć nadzieję, że brak ten nadrobi szczęśliwszy ode mnie fotograf! Póki co – skorośmy zimą na Dębowcu są, zadowólmy się zdjęciem nieznanej mi (a szkoda!) Narciarki, pędzlującej od strony „krzyża” w kierunku dolnego, stromego stoku, za chwilę minie garb terenowy pod którym biegnie poprzeczna dróżka od Kamienicy w kierunku Piekiełka. Dlaczego akurat tę młodą Panią Państwu pokazałem? Nie wypieram się – mimo osiągniętego wieku, nadal podoba mi się nadzwyczajnie, sylwetka Jej wprost do zakochania, taka jakaś wdzięczna w tym swoim ruchu – bo takie one właśnie były, białogłowy tamtych lat przełomu pięćdziesiątych i sześćdziesiątych! Na zdjęciu jakby zamierzała najechać na fotografa, ale zatknięcie lewego kijka i dostokowe pochylenie bioder przy odchyleniu górnej części tułowia świadczy, że jest w trakcie wykonywania zakrętu w lewo ówczesną techniką: zakręcają tylko nogi z nartami wykonującymi tyłami tzw. „śmig”, linia barku niemal nie zmienia swojego położenia i tylko rytmicznie podnosi się i obniża podczas prześlizgiwania się ułożonych równolegle nart pod tułowiem… Przy wykonywaniu serii zakrętów tą metodą, czyli tzw. „pędzelkowania” przez dobrze wyszkolonego narciarza, było to nie tylko nadzwyczajnie efektowne, ale i efektywne, stanowiąc dobrą podstawę do jazdy zawodniczej w konkurencjach zjazdowych. Stąd każdy z nas naonczas żmudnie doskonalił swą technikę w tym kierunku, choć nie każdemu starczyło talentu, aby osiągnąć choć przybliżony poziom jaki osiągnął wspomniany we wcześniejszym wpisie „Wika”… No, a nasza Pani ze zdjęcia? To przecież widać – dobra była, bezsprzecznie!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-01-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2017
Pożyteczne skądinąd siatki ochronne rozwieszone wokół nowego stoku narciarskiego, stanowią jednak pioruńską przeszkodę podczas robienia zdjęć narciarzom wykonującym ewolucje za nimi – co odbiło się na jakości tych fotografii! Mimo wszystko można jednak rozpoznać charakterystyczne cechy nowej techniki wykonywania skrętów: najlepsi narciarze jadą jeszcze płynniej aniżeli ci z moich czasów, na „krótkich” czyli ugiętych w kolanach nogach – niemal siedząc na tyłach nart, odciążone przody nart carvingowych z łatwością wchodzą w zakręt, a ich obłe końce wykonują „śmig” – tylko na tyle, ile konieczne! Kijki zaś nie wyznaczają już zakrętu, praca nimi zabierałaby za dużo czasu – więc służą tylko do utrzymywania równowagi i ewentualnie odepchnięcia się dla nabrania większej prędkości. Stąd często spotyka się teraz tzw. „łąkowców” zjeżdżających sobie zupełnie bez kijków – analogicznie jak snowboardziści! Odnieść można wrażenie, że kijki zaniedługo staną się wyłącznością zawodników zjazdowych i … turystów na nartach śladowych!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-01-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2017

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-01-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2017
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Dębowiec zimą, narciarze na stoku stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.029 s