Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Górne Przedmieście, ul. Konopnickiej, Koszary Piechoty; status quo ante

Górne Przedmieście, ul. Konopnickiej, Koszary Piechoty; status quo ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2017-12-02 14:19:56
Rok zrobienia zdjęcia: 1958
Kategoria: Ulicówka, Architektura, Wspomnienie PRL-u,
Koszary zbudowane przez Firmę Karla Korna w latach 1894/95 wg projektu inż. Erwina Riegera na koszt Miasta Bielska, w odpowiedzi na wzmagające się ruchawki robotnicze, dla 1. Batalionu 13. Galicyjskiego Regimentu Piechoty „Jung-Starhemberg”, liczącego ogółem ok. 400 żołnierzy i oficerów dowodzonych przez ppłk. Juliusa Schneidera. Widoczny na 1. planie z prawej piętrowy budynek oficerski z kasynem miał galową fasadę zwróconą w kierunku Placu Arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga (1817…1895) – potem Wolności, obecnie Zwycięstwa, zdjęcie zrobiono z ul. Konopnickiej – wcześniej także noszącej nazwę tego Arcyksięcia – wybitnego reformatora armii auustriackiej. Budynek widoczny z lewej, to budynek mieszkalny szeregowców, podobnie jak niewidoczny tu wielki budynek wzdłuż ul. Konopnickiej; budynki podoficerskie, wartowni i aresztu usytuowane były od strony ul. Sobieskiego. W okresie międzywojennym Koszary 3. Pułku Strzelców Podhalańskich pod dowództwem ppłk. Juliana Czubryta, w składzie 21. Dywizji Piechoty Górskiej dowodzonej przez poległego bohaterską śmiercią 16.09.1939 roku pod Płazowem gen dyw. Józefa Kustronia…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-04-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2017
Po wojnie w 1959 roku Miasto przekazało byłe koszary na potrzeby Szpitala Chirurgicznego i Pediatrycznego im. Janusza Korczaka oraz największy budynek od strony ul. Konopnickiej na Liceum Pielęgniarskie; stan ten trwa do dziś. Jak widać na zdjęciu – budynki szpitalne połączone zostały funkcjonalnymi przewiązkami, dokonano licznych modernizacji, m. innymi powstała tu Pracownia Medycyny Sądowej. Natomiast od czasów przedwojennych nie zmieniło się charakterystyczne ogrodzenie z ażurowych, betonowych elementów prefabrykowanych, które zastąpiło żeliwne austriackie, no i póki co – pozostał ten piękny starodrzew. I niech tak już pozostanie!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kk6603 Dodano: 2017-04-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1924

Pozwoliłem sobie wstawić to zdjęcie żołnierzy 3 Półku Strzelców Podhalańskich z Bielska ( teren koszar), na którym jest mój dziadek rocznik 1905.

Charakterystycznymi cechami umundurowania tej formacji są: tzw. orle pióro widoczne z lewego boku czapki rogatywki (kapelusza) oraz po obu stronach kołnierza odznaka półkowa (korpusówka) w kształcie swastyki z gałązką jedliny, widoczne na zdjęciu np. u żołnierza (środkowy rząd) z paskiem czapki pod brodą, prawdopodobnie dowódcy służby wartowniczej.

Ściana zewnętrzna stanowiąca tło zdjęcia ze swoimi charakterystycznymi ozdobnymi elementami w kształcie poziomych wcięć, zachowane do dnia dzisiejszego.

Mam pewne wątpliwości czy są to koszary, może KLK lub inna osoba potwierdzi na 100%, że to jest ta lotalizacja.

 

Dodam, że mój dziadek nie odbywał swej zasadniczej służby wojskowej w 3 PSP, ale został przeniesiony do formacji Korpusu Ochrony Pogranicza na Podole do 13 Batalionu KOP w Kopyczyńcach.

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Koszary Piechoty przy ul. Konopnickiej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.042 s