Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Franciszek Kubok dla Wapienicy

Franciszek Kubok dla Wapienicy

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2017-07-28 23:33:32
Rok zrobienia zdjęcia: 1925
Kategoria: Portrety mieszkańców, Szkoły, Dzielnice,
Dziś temat patrona Szkoły Podstawowej nr 32 w Bielsku-Białej Wapienicy. Po 58 latach Ludwika Waryńskiego ma zastąpić król Jan III Sobieski - taką decyzję podjęła rada pedagogiczna, rada rodziców i dyrekcja szkoły. Czy nie warto jednak zastanowić się nad jeszcze jedną kandydaturą lokalnego działacza z Wapienicy?
Mowa tu o Franciszku Kuboku, pierwszym kierowniku polskiej Szkoły Podstawowej w Wapienicy (1923-1939). Był aktywnym działaczem społecznym w Wapienicy, organizatorem wielu lokalnych przedsięwzięć, przewodniczącym Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oddział w Wapienicy. Franciszek Kubok był również współzałożycielem Stowarzyszenia Katolickiego, które wybudowało pierwszy kościółek w Wapienicy. Jako podoficer 3 Pułku Strzelców Podhalańskich z Bielska oddał swoje życie za ojczyznę w Katyniu.
W 1958 roku Franciszek Kubok był kandydatem na patrona nowego gmachu szkoły w Wapienicy, jednak z oczywistych powodów ta kandydatura nie uzyskała poparcia Rady Narodowej. W obecnych czasach już prawie nikt nie pamięta o jego dokonaniach. Może zatem warto raz jeszcze rozważyć kandydaturę Franciszka Kuboka?
Stosowne dokumenty na zmianę patrona na Jana III Sobieskiego zostały już złożone w Urzędzie Miejskim, ale jeszcze nie są przegłosowane i podpisane.
Może warto się zastanowić czy w przyszłości nie nadać Jego imienia jakiejś nowej wapienickiej ulicy czy upamietnić Go na tablicy na murach szkoły.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2017-07-28
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1939
Franciszek Kubok
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Franciszek Kubok Wapienica, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.452 s