Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Starzy Bielszczanie: sprzedawca precli i ich koneser; status quo ante i post ante

Starzy Bielszczanie: sprzedawca precli i ich koneser; status quo ante i post ante

Rodzaj: Pocztówka, Autor: KLK, Dodano: 2019-04-12 15:13:36
Rok wydania pocztówki: 1900-1909
Kategoria: Fabryki i Firmy, Portrety mieszkańców,

Niepozorna, czarno-biała pocztówka z opisem: „Der älteste Prezelmann von Bielitz-Biala”, czyli „Najstarszy preclownik w Bielsku-Białej”, na rewersie wydawca: „Verlag: Heinrich Jenkner, Bielitz”. Brak niestety datowania – kartka nie została wykorzystana, ale sądząc ze strojów  oraz „uczesania” twarzy dwóch starszych – ale znowu nie aż tak bardzo! – panów na awersie, mamy lata z przełomu wieku XIX i XX Zwraca uwagę sprzedawca precli w solennym surducie, unoszący wielki kosz wypełniony preclami, który opiera się na brzuchu osłoniętym serwetą z napisem – zapewne firmowym; nie ma on – bestyja, nakrycia głowy! Sądząc z widocznego otoczenia: biała gładka ścana za nimi i posadzka jakby plastrowana, scenka rozegrała się w bezpośrednim sąsiedztwie piekarni, a nabywca z preclem w ręku jest koneserem tych znakomitych wypieków, znanych nam w nieco prostszej postaci jako obwarzanków lub obarzanków krakowskich. To od technologii ich wypieku: przed umieszczeniem w piekarniku, zanurza się je na chwil kilka we wrzącej wodzie z miodem i sodą, odwracając po chwili, potem suszy, powleka białkiem i posypuje solą, sezamem lub makiem, po czym wypieka do 20 minut! Precle są od lat popularne, i to nie tylko dla swej taniości, w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech i Austrii, mogą być na słono i słodko np. z posypką z kruszonki. Stąd P.T Pasjonatom wybierającym się na wakacje do Europy (jeszcze można!), wypada mi życzyć smacznego!  

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2019-04-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2019
 Do niedawna sprzedawano je u nas w Bielsku-Białej niemal na każdym rogu w najbardziej ożywionych punktach miasta: na dworcu kolejowym i autobusowym, na Wzgórzu, na targowiskach, w Cygańskim Lesie i w Kąpielisku Miejskim; teraz ostał się chyba li tylko punkt przed Przychodnią Lekarską przy ul. Komorowickiej, który widzimy na zdjęciu współczesnym. No i ręczę, że obwarzanek podany w sposób jak najbardziej higieniczny, smakowo z pewnością dorównuje preclom z czasów austriackich! Tylko – chwila, moment: a gdzie sprzedawca/sprzedawczyni? Cóż zrobimy, młoda jeszcze zupełnie, przystojna Pani odmawia uwiecznienia przy swoim warsztacie pracy: w odróżnieniu od tych naszych pożal się Boże polityków, żadnego u niej parcia na szkło! 
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Najstarszy "preclownik" Bielska-Białej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.052 s