Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wzgórze Miejskie czyli Stadtberg w Bielsku; status quo ante i post ante

Wzgórze Miejskie czyli Stadtberg w Bielsku; status quo ante i post ante

Rodzaj: Pocztówka, Autor: KLK, Dodano: 2019-05-24 18:05:33
Rok wydania pocztówki: 1950
Kategoria: Wzgórze, Architektura, Wspomnienie PRL-u,

Koneserowi „Beskidii” który zapyta: na co nam ten banalny widoczek pryncypalnego punktu Bielska zwanego potocznie „Wzgórzem” (w ślad za niemieckojęzycznym pierwowzorem „Stadtberg”), skoro w stosownej Kategorii „Beskidii” zamieszczono już grubo ponad sto innych odsłon? Innych – ale o dziwo żadnej z tego akurat punktu widzenia, jakim uraczył nas znany autor zdjęć do widokówek Edward Doliwa-Falkowski (1913…1998), który sygnował swą sepiowo-białą fotografię: „BIELSKO − Plac Bolesława Chrobrego”. Spójrz: widoczne zabudowania niczym nie różnią się od współczesnych: od barokowego Domu Kaluży, poprzez witrażowy westybul i modernistyczny budynek bankowy KKO arch. Juraszki, po secesyjny budynek na rogu ul. Laska; różnice występują w mniej rzucających się w oczy szczegółach. Po pierwsze: w dolnym prawym rogu zdjęcia widać fragmencik torowiska tramwaju, w narożniku Placu Bolesława Chrobrego – w miejscu gdzie ongiś znajdował się redakcyjny budynek Tobiasa stoi wysoki słup żeliwny, do niedawna wykorzystywany pod „Drzewko majowe” (Maibaum), no a pośrodku przebiegu ulicznego: 3 Maja – Zamkowa mamy niewielką okrągłą wysepkę dla milicjanta regulującego ruch uliczny! Milicjant ubrany jest – jak się należy w białą kurtkę przepasaną skórzanym pasem, na głowie ma takąż czapkę z daszkiem, stoi zaś poprzecznie do głównego kierunku ruchu – czyli otwiera ruch po osi wschód – zachód, w górę Wzgórza; tymczasem tam właśnie przekraczają ulicę liczni przechodnie, cosik tu nie wyszło! Największą jednak osobliwość zdjęcia stanowi … panoczek stojący niby nic pośrodku ulicy obok funkcjonariusza, w swobodnej pogawędce: może pyta go o jakąś ulicę czy inną informację, albo też … jest to jego szef? Dalsza ciekawostka: konia z rzędem temu co wypatrzy w tym centralnym punkcie Miasta samochód lub inny pojazd, nie mówiąc już o tramwaju, dzięki czemu podziwiać możemy tę nieprzesłoniętą niczym, urokliwą panoramę! Widokówka na rewersie datowana jest 07.07.1950 i zapewne została zrobiona wiosną tego przełomowego roku; panowie ubrani są do figury, ale noszą niemal wszyscy nakrycia głowy, niczym w filmie amerykańskim. Filmie, który wtedy na lata całe zniknął z polskich kin, niczym sen jakiś złoty…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2019-05-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2019
 Niemal siedemdziesiąt lat później – i na pierwszy rzut oka nic się tu architektonicznie nie zmieniło! No – Budynek Kaluży (pisownia nazwiska wg austriackich potomków dawnego Właściciela!) po remoncie niesamowicie wypiękniał, nie razi nawet ten nieproporcjonalnie wielki wazon u szczytu barokowego tympanonu! Imponująca dotąd fasada budynku bankowego KKO nie wskazuje, poza wywieszkami oferującymi wnajem lub zakup, że nie ma tu już banku, tylko drobni użytkownicy, a przepiękny, teraz  trudno dostępny witraż Wolko Gartenberga, sławiący zasobne dzięki pracy swych mieszkańców Miasto, stał się gorzkim wyrzutem dla jego obecnych gospodarzy i mieszkańców…  Ruch uliczny – w godzinach szczytu popołudniowego większy jeszcze aniżeli na tym zdjęciu, regulowany teraz jest elektronicznie, pod kontrolą systemu kamer, z których jedna widoczna jest nad jezdnią. O tym, że przechodniów bywa tu tylko sporadycznie równie wielu co na zdjęciu archiwalnym, Sz. Pasjonaci wiedzą z autopsji, zniknęły przecież znane punkty przyciągania: restauracje „Patria”, „Podhalanka”, „Starówka”, jadłodajnia „Żywiec”, cukiernie „Borgosz” i „Cichy Kącik”, liczne sklepy, bazary i Hotel „Pod Pocztą”; w istocie centrum naszego Miasta beznadziejnie spyziało…  
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wzgórze Miejskie i Pl. Bolesława Chrobrego stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.601 s