Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ul. Grunwaldzka Nr 28, Cmentarz Katolicki V; status quo ante i post ante

Ul. Grunwaldzka Nr 28, Cmentarz Katolicki V; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2019-11-02 15:49:02
Rok zrobienia zdjęcia: 1972
Kategoria: Portrety mieszkańców, Militaria, Wspomnienie PRL-u,
Na pierwszy rzut oka postacie młodziutkiej pani Jadwigi Raczyńskiej-Zając pseudo „Jadzia” i pana Alfonsa Zająca pseudo „Fonsio” nijak się mają do tematyki „Beskidii”: to przecież rodowita Warszawianka i Górnoślązak! Ale że chodzi tu o wybitnych żołnierzy Armii Krajowej z niezwykle głęboko utajnionej „Akcji N”, którzy sami po wojnie dokonali wyboru swojego nowego miejsca życiowego właśnie w naszym Bielsku, wypada nam nie tylko ten wybór akceptować, ale i się z niego cieszyć! Myślę, że mało było Bielszczan, którzy przechodząc Podcieniami  w latach sześćdziesiątych-siedemdziesiątch, nie zwróciło uwagę na dwa sąsiadujące sklepy: państwa Walkowiczów z wózkami dziecięcymi wprost zastawiającymi przejście przed drzwiami do ich sklepu, oraz przyległy sklep z wszelakim sprzętem gospodarstwa domowego państwa Zając: lustra łazienkowe, filiżanki, szklanki, nożyczki itp. drobiazgi, rzec można punkt przyciągania – jak wcześniej sklep pana Steciaka! Ja lubiłem kupować u Pani Jadwigi, miłej i pomocniczej przy wyborze towaru, tyczkowaty Pan Alfons wydawał mi się przy niej taki jakiś posępny i niedostępny: chyba nie polubił tego swojego nowego zawodu! Oczywiście niczego nie wiedziałem o ich przeszłości, to przypadek zrządził że udało mi się kupić monografię „Akcja „N” i stąd ten autograf Pani Jadwigi, Pan Alfons chyba w tym czasie już nie pracował. Wydana w 1972 roku monografia pozwoliła mi spojrzeć innym okiem nie tylko na Państwa Zając, ale i na dokonania naszej Armii Podziemnej: nie tylko walka zbrojna, ale i polityczno-ideologiczna, destrukcyjna i dezinformacyjna. O jej jakości świadczy, że Niemcom do końca nie udało się zidentyfikować polskie autorstwo tej akcji i skłonni byli przypisać ją antynazistowskiej działalności w pewnych środowiskach wehrmachtowskich! A tę monografię „Akcja N” gorąco polecam żądnym rzetelnej informacji historycznej P.T. Pasjonatom „Beskidii”!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2019-11-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1972
 Autor wspomnień: "Nur für Deutsche"

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2019-11-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1972
 Okladka monografii :Akcja "N" Wydawn. Czytelnik, 1972

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2019-11-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2018
 Podążając od głównej bramy cmentarnej przy ul. Grunwaldzkiej, przedostatni przed wyniosłym krzyżem z lewej strony grób – to właśnie miejsce ostatniego spoczynku Państwa Zając. W swych wpomnieniach o sobie piszą bardzo skapo, ale domyślać się można, że ślub zawarli jeszcze czasu wojny, no i chwała Bogu – oboje po przeżyciach się odnaleźli i zamieszkali właśnie u nas, w Bielsku. Pan Alfons żył siedemdziesiąt pięć lat, Pani Jadwidze darowane było dożyć aż dziewięćdziesięciu czterech lat. Przechodząc westchnijmy za spokój Ich duszy! 
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Żołnierze AK Akcji "N" zamieszkali po wojnie w Bielsku, sklep na Podcieniach stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.048 s