Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > „Sukna Bielskie” ul. Powstańców Śląskich 3; status quo ante i post ante

„Sukna Bielskie” ul. Powstańców Śląskich 3; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2021-04-15 19:15:30
Rok zrobienia zdjęcia: 2007
Kategoria: Fabryki i Firmy, Architektura,
 Przyznaję: nie tyle dla tego jednego z wielu przecież na Żywieckim Przedmieściu, byłych zakładów włókienniczych, ile dla tej kwitnącej od strony ul. Partyzantów gruszy (chyba!) zrobiłem w połowie kwietnia 2007 roku to zdjęcie! Widok ten otworzył się po wiekopomnym „dziele” Prezydenta B-B Antoniego Kobieli, tj. wyburzeniu nie tylko Wysokiego Trotuaru, ale i zabudowy zachodniej ul. Partyzantów od Pl. Żwirki po Sikornik i tej parterowej chałupy szewca-obuwnika Bożka (chyba!) vis-á-vis, na rogu Powstańców Śląskich… A ten zakład obity kolorowymi kasetonami – szczytem mody epoki poodwilżowej, to zbudowana w 1875 r. i nadbudowana o trzecie piętro w 1919 r. Fabryka Sukna Karla Graubnera (później Jana Machy), przejęta za PRL-u przez Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Tomasza Rychlińskiego, późniejszy ZPW „Rytex”.Zapytasz, miły P.T Pasjonacie: a skąd się wziął u nas w Bielsku ten Tomasz Rychliński, łódzki socjalista i działacz robotniczy przełomu XIX i XX wieku?  No cóż, kiedy za komuny skończono nadawać bielsko-bialskim fabrykom nazwy garstki przecież tylko miejscowych zasłużonych działaczy komunistycznych, sięgnięto po zaimportowanych: Buczka, Sawicką, Fornalską, Niedzielskiego, no i tego Tomasza właśnie… I tak dobrze, że nie po Janka Krasickiego, Marcelego Nowotkę czy kogoś z „godnego” tria: Hibner – Kniewski – Rutkowski!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-04-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2021
 Przecieramy oczy: to nie może być prawda, wygląda na jakiś fotomontaż lub Photoshop! Po zdarciu tandetnego sztafażu, odsłonięte ściany z ceglanej licówki z okazałymi oknami i portfenetrami (zwłaszcza już te w zachodnim skrzydle z klatką schodową), dowodzą, że „nic nad stare elewacje wg projektu bialskiego architekta Emanuela Rosta!”! Po co więc te PRL-owskie kasetony? Zapytam: a po co pomazano żółtą farbą oryginalną dwubarwną klinkierową elewację Dworca „C. K. Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda” wg mistrza nad mistrze – budowniczego Karla Korna? No dobrze, dobrze, ale co teraz, po zlikwidowaniu ZPW funkcjonuje w tym pięknie odrestaurowany budynku? Zniknęły (niczym sen jakiś złoty…) „Sukna Bielskie” dając miejsce eleganckiemu Salonowi Optycznemu „ROSIEWICZ”, a zamiast  magazynu rowerowego w przyziemiu od strony Powstańców Śląskich mamy teraz wytworne salony damskie: fryzjerski „VIVIAN” i kosmetyczny „YASUMI Medestetic”; resztę zaś okazałego gmachu zajęła  Prywatna Szkoła Podstawowa „Smyk”, ale niesposób przewidzieć, czy na tym przemiany się tu skończą… Narzuca się myśl, że po likwidacji Województwa Bielskiego – jakoś nieciekawie się zrobiło w tym naszym mieście, a wraz z zanikiem tradycyjnych funkcji fabrycznych, rzemieślniczych i handlowych jego zabudowy, dawna przestrzeń publiczna jakby się wyludniła. Po prostu – życie się przeniosło do marketów. Ino tych blaszanych „ulubieńców” wokół coraz więcej, wręcz bez umiaru… Nic więc dziwnego, że na nowym parkingu zabrakło miejsca dla tej kwitnącej, wyniosłej gruszy ze zdjęcia archiwalnego! Fakt: ogólnemu obrazowi nie dopomogły pandemia i kwietniowy nawrót zimy.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-04-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2021
 Chyba każdego P.T. Pasjonata „Beskidii” który nigdy nie zaszedł na zaplecze gmachu Graubnera, zaskoczy iście „bialski” widok jego północnej fasady fabrycznej: przecież nawykliśmy w Bielsku do budynków będących efektem wieloletniej ewolucji, stopniowo – w miarę potrzeb i posiadanych środków rozwijanych licznymi przybudówkami wszerz, wzdłuż i wzwyż. A tu ukazuje się nam budynek niczym kompleksowy gmach publiczny lub szkolny, z przyzwoitymi  skrzydłami, których nie spodziewalibyśmy się patrzac na spartańską fasadę południową – od strony ul. Powstańców Śląskich, a także od strony ul. Partyzantów!   

Stąd pozwoliłem sobie na dodanie tego widoku – jako benefis dla wyrozumiałych dla mojej maniery poznawczej P.T.  Pasjonatek i Pasjonatów… Jeszcze raz się sprawdziło: czasami warto zachodzić na zaplecza!

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Byłe ZPW "Rytex" ul. Powstańców Śląskich 3 stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.041 s