Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Widok bielskiej Elektrociepłowni z Dębowca; status quo ante i post ante

Widok bielskiej Elektrociepłowni z Dębowca; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2021-04-25 10:18:02
Rok zrobienia zdjęcia: 2014
Kategoria: Fabryki i Firmy, Architektura, Góry w mieście,
 Do nielicznych, ale niepodważalnych osiągnięć PRL-u w naszym Mieście, zaliczyć należy bez wątpienia Elektrociepłownię, dzięki której dopiero możliwy stał się burzliwy rozwój wielkopłytowego budownictwa mieszkaniowego, żeby tylko wymienić Osiedla „Złote Łany” w Białej oraz „Beskidzkie” i „Karpackie” w Bielsku. Napisałem o tym krótko we wpisie z marca 2015; spójrzmy zatem jeszcze raz na naszą Elektrociepłownię w jej szczytowym rozwoju we wrześniu 2014, z górującymi nad miastem 120 i 160-cio metrowymi kominami i potężną chłodnią kominową oraz dopiero co powstałymi inowacjami: niższym metalowym kominem i kolosami: akumulatorem ciepła i wytwornicą pary. A przecież, kiedy w 1960 roku odwiedziła Bielsko grupa młodzieżowa z Lubliany, to widok spod Klubu ZMS-u „Ikarek” w Alejach Bohaterów Warszawy nawet tego jednego wtedy tylko, niższego komina wzbudził ich podziw: „A cóż to takiego?” Miasto nasze, znane i rozpoznawalne od czasów austriackich jako „Miasto stu kominów”, po roku 1973 kiedy zbudowano wyższy 160-metrowy komin Elektrociepłowni, która przejęła zaopatrywanie także przemysłu w parę technologiczną, co zaimplikowało likwidację kotłowni fabrycznych i wyburzenie ich ceglanych kominów, to właśnie te dwa betonowe kominy i chłodnia kominowa stały się jego z daleka widocznym znakiem rozpoznawczym.  Prawie niczym PKiN w Warszawie!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-04-25
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2021
 Z chwilą przejęcia w Elektrociepłowni EC1 funkcji przez supernowoczesne urządzenia bloku BC50 z kotłem fluidalnym węglowym CFB i turbozespołem parowym z akumulatorem ciepła i mniejszym gabarytowo kominem, o mocy zainstalowanej 50,8 MWe/106,4MWt oraz dwa kotły wodne gazowo-olejowe  2x38 MWt, stare urządzenia stały się zbędne i generujące li tylko koszty utrzymania. Pojawiały się sugestie wykorzystania wyższego, 160-cio metrowego komina jako wieży widokowej, ale nowy właściciel TAURON Ciepło zadecydował o  zapowiadanej od lat i o dziwo, postulowanej przez niektórych młodszej generacji działaczy miejskich – rozbiórce… Jednak faktem jest, że wieża widokowa stawiałaby wyższe wymagania wytrzymałościowe aniżeli zwyczajny komin i przystosowanie do nowej funkcji mogło się okazać nadto kosztowne, a koszt eksploatacji niósłby znaczne ryzyko deficytu inwestycji… Tak więc w 2020 roku ostatecznie zniknęły z bielsko-bialskiego krajobrazu oba kominy i chłodnia, w toku są ostatnie wyburzenia  zbędnych już obiektów produkcyjnych i zaplecza. Wyłonił się nowy „kłopot” co z pozyskanym gruntem, jakie tam dopuścić przeznaczenie: tereny budowlane (developerskie, jednorodzinne mieszkaniowe, przemysłowe) czy tereny zielone? Po utracie przez Bielsko-Białą charakteru przemysłowego, zatrważającego powojennego negliżu miejskich przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowych i omnipotentnej erupcji mieszkalnictwa developerskiego i indywidualnego, sprawa wydaje się przesądzona… Cokolwiek jednak powiedzieć, to faktem niezbitym pozostaje dobroczynność dla Miasta i jego mieszkańców niezawodnych dostaw ciepła w postaci pary i wody oraz energii elektrycznej, co ważne, przy znacznie zmniejszonej emisji pyłów, dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i tlenków azotu! A więc powtarzam: tak – „Adieu amour”, ale przecież nie zaraz: „Bonjour tristesse”.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-04-25
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2021
 Wyjątkowo malowniczo rysuje się w pogodnym dniu kwietniowym z Dębowca widok drugiej bielskiej Elektrociepłowni EC2 w Czechowicach Południowych: jej komin o wysokości 225 m to obecnie najwyższy obiekt w okolicy Bielska-Białej. Jej moc zainstalowana z bloku ciepłowniczego BC50 z kotłem fluidalnym węglowym OFz230 i turbozespołem parowym wynosi 55,0 MWe/112,6 MWt, uzupełniana z kotłów parowych olejowych o mocy zainstalowanej 2x44,4 MWt – dla potrzeb miast Bielska-Białej i Czechowic. Lata budowy: 1975…1997. Patrząc na zdjęcie: na uwagę zasługuje kontrast kolosów kamienickich osiedli mieszkaniowych na pierwszym planie ze stojącym jakby tuż za nimi, a przecież w istocie daleko w  głębi – pamiątką „dawnych dobrych” czasów: Kościołem Św. Jana Chrzciciela w Komorowicach – rozświetlonych światłem słonecznym niczym w świetle reflektorów teatralnych! „Szkoda że Państwo tego nie widzą!”…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kajo47 Dodano: 2021-04-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2020-2021
 
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Bielska Elektrociepłownia z Dębowca stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.04 s