Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Pierwsza akcja śmigłowcem w GOPR

Pierwsza akcja śmigłowcem w GOPR

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2021-07-18 22:08:12
Rok zrobienia zdjęcia: 1961
Kategoria: Schroniska Górskie,
Pomimo letniej aury warto przypomnieć zimowe, historyczne zdarzenie z bielskim wątkiem w tle. Właśnie w tym roku minęło 60 lat od pierwszej akcji ratunkowej z pomocą śmigłowca w polskich górach. Miało to miejsce 28 lutego 1961 roku na Rysiance w Beskidzie Żywieckim, gdzie dwoje turystów z Katowic i Warszawy zaczadziło się tlenkiem węgla w schronisku PTTK. Zgłoszenie o wypadku zostało nadane o godz. 13:20, a o godz. 14:25 wystartował helikopter (Zespół Lotnictwa Sanitarnego) z Katowic. Po kilkudziesięciu minutach maszyna zabrała z lotniska w Bielsku-Białej Aleksandrowicach członka GOPR, bielszczanina Jerzego Podgórnego oraz lekarza Zbigniewa Tusiewicza i udała się na Halę Rysianki, gdzie wylądowała o godz. 15:20. Jak na tamte czasy i okoliczności była to szybka akcja ratownicza.
Akcja ta była przełomowym momentem w działalności GOPR. Okazało się bowiem, jak bardzo śmigłowiec może być pomocny przy takich akcjach i jak bardzo dzięki niemu skraca się czas reakcji w dotarciu do poszkodowanych znajdujących się nawet w bardzo trudnym terenie. Obecnie współpraca Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym jest czymś normalnym. Dzięki niej udaje się uratować zdrowie i życie wielu ludzi.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2021-07-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1961
 Pierwsza akcja śmigłowca w polskich górach

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2021-07-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1961
 Pierwsza akcja śmigłowca w polskich górach
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Jerzy Podgórny GOPR, Rysianka pierwsza akcja śmigłowcem, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.044 s