Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Biała Wschód pasieka naczelnika stacji

Biała Wschód pasieka naczelnika stacji

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Ewa Janoszek, Dodano: 2022-05-25 19:18:27
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Komunikacja, Architektura,
To intrygujące zdjęcie, które znalazłam w zasobach NAC, przedstawia pasiekę naczelnika stacji kolejowej w Białej, pana Józefa Maurera. Znajdowała się ona dość spory kawałek na wschód od stacji, za drewnianym domkiem stojącym przy zbiegu dwóch linii torów. Najbardziej zaciekawiły mnie - oczywiście, domy widoczne w tle, które należą już do komorowickiego przysiółka Zabawa. Moim zdaniem, pierwszy z lewej to dom przy ul. Maków 46, obecnie znacznie przebudowany, obok niego fragment nowszego domu przy ul. Bluszczowej 3.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Ewa Janoszek Dodano: 2022-05-25
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1943
Opisane wyżej domy i pasiekę zaznaczyłam na zdjęciu lotniczym z czasów okupacji. Na zachód od stacji widać Weslaukę (przędzalnię czesankową - powojenne Weldoro), fabryka widoczna przy wschodniej (prawej) granicy fotografii to fabryka śrub Pollaka - tzw. Schrauben Pollak.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Ewa Janoszek Dodano: 2022-05-25
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
Drugie zdjęcie zrobiono od pasieki i drewnianego domku w kierunku wschodnim, w tle prawdopodobnie zabudowania stojące już w kompleksie fabryki Pollaka, obecnie raczej nieistniejące lub przebudowane. Tak mi się wydaje, bo nic mi obecnie nie pasuje do kształtu tego budynku. Myślałam przez chwilę o tzw. Montance (wracając do ożywionej dyskusji na tym portalu sprzed lat kilku), ale usytuowanie tego domu (widocznego w głębi z naczółkowym dachem) nie pasuje. Natomiast lokalizacja Montanki na zdjęciu lotniczym wydaje mi się bardzo prawdopodobna....

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Ewa Janoszek Dodano: 2022-05-25
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
Żeby było do kompletu - to jeszcze zdjęcie drugiej pasieki pana Józefa Maurera, którą miał przy samym buydnku stacji, widać ścianę zachodnią tego budynku.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
komunikacja, kolej, architektura, Komorowice, Biała Przedmieście stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.22 s